Cowboys & Aliens
(Harry Gregson-Williams)

 


1. Jake Lonergan (3:07)

2. Palms to Heaven (2:24)

3. Col. Woodrow Dolarhyde (4:51)

4. Attack & Abductions (4:22)

5. A Kid, A Dog & A Woman (3:57)

6. Emmett's Close Encounter (4:54)

7. Alien Air Attack (3:04)

8. She's Gone (4:36)

9. I Know Where They Are (6:28)

10. Jake's Army (2:40)

11. Godspeed (3:34)

12. Goodbye Jake (2:50)

13. I See Them (3:31)

14. Ella's Mission (2:04)

15. Do You Remember Me? (1:48)

16. Return to the Cabin (1:12)

17. See You Around (1:33)

 

TT 57:41

 
 

  • Hudbu složil: Harry Gregson-Williams
  • Dodatečná hudba: Halli Cauthery
  • Orchestrace: Ladd McIntosh
  • Nahrál: The Hollywood Studio Symphony
  • Produkce: Harry Gregson-Williams
  • Varese Sarabande 2011 (VSD-7105)
 

Hudba / Album

Lonergan (Daniel Craig) se probudí v poušti s pamětí děravou jako ústa staré ženy a nepamatuje si ani to, že se jmenuje Jake Lonergan a ani to jak se mu na ruku dostal ten podivný kovový krám, který se v budoucnu ukáže být velice užitečným. Jakmile se dostane do města, dostaví se potíže, hned má o něj zájem nádherná neznámá (Olivia Wilde), což bývá podezřelé ve čtyřech případech z pěti. Navíc se zdá něco provedl i místnímu chlebodárci, plukovníku Dolarhydeovi (Harrison Ford). Zavřený, ve vězeňském transportu, s nehezkými vyhlídkami dní příštích je spolu s lidmi s městečka svědkem příletu mimozemských nájezdníků, kteří si pro nespecifikované účely pár obyvatel seberou s sebou. Jake vybaven mimozemskou zbraní, se spolu s lidmi, jejichž blízcí byli uneseni, vydává po stopách ukrytých nejen písku prérie, ale i v jeho vlastní paměti? Tolik asi celkem jednoduchému a nepříliš komplikovanému příběhu. Ještě že skladatel tentokrát originalitou nešetřil.

Ozvučit tenhle ambiciózní prolínák dvou základních kinematografických pilířů dostal jeden nejlepších skladatelů bývalého Media Ventures, Harry Gregson-Williams, který naposledy a bylo to vlastně i poprvé, smočil skladatelský brk ve westernovém žánru, když skládal hudbu pro solidní SERAPHIM FALLS. Se sci-fi má zkušeností trochu víc, ať už jde o ARMAGEDDON nebo DEJA VU. HGW hned v prvním kousku nechá rozeznít výborné téma na akustickou kytaru, ke které přidává smyčce a ženský chorál. Jake Lonergan moc dobře vystihuje atmosféru jak divokého západu, tak i trochu toho mimozemského neznáma. Kytara (zvláštní hrabání do strun) skvěle doplňuje i tajemnější Palms To Heaven. V Col. Woodrow Dolarhyde vytáhne HGW kromě typických sci-fi chorálů a kovbojské vybrnkávačky i výborné militantní bicí. Ty se objevují také v úvodu Godspeed, kde jinak dominují dechové nástroje. Pro dokreslení atmosféry využije i dechové nástroje.

Akčnější plochu alba rozhodně reprezentuje kousek Alien Air Attack, kde se skvěle mísí smyčce a žestě. Místy jde zvukem o klasickou kovbojku, místy moderní akčňák. Naléhavou elektronikou (bicí i kytara) hýří i Attack & Abductions, kterou usměrňují především housle a trubky. Na nervy hrající elektronika a skřípající housle v Emmett?s Close Encounter zase připomínají spíš thriller než kovbojku, i když pokud se nemýlím, zaslechl jsem čembalo. Vysloveně hrdinská cestovní muzika s pěkným houslovým motivem přizdobená žesti zazní v úvodu A Kid, A Dog & A Woman. Zhruba v půli přejde do smutného motivu na flétnu a piáno. Ambientní plochy HGW využije například v dojemné She's Gone. Šestiminutovka I Know Where They Are, spojuje oba světy dohromady, jak jemnější tišší plochy, skřípavé flashbackové momenty tak i akci. V Jake's Army se vrací vzletný smyčcový motiv a uslyšíme i indiánské flétny. Return To The Cabin HGW ukazuje, že jen drobnou změnou aranžmá dokáže i z akustické kytary vytřískat maximum.

Album se dá rozdělit na dva úplně odlišné kusy. K té první patří opravdu zábavné akční sekvence s westernovou příchutí a k té druhé tiché tajemné elektroničtější skladby, napínavé jak šňůra na prádlo. To hlavní je, že si jdou na ruku a ve výsledku působí velmi dobře. Nijak úchvatně, ale dost originálně na to, aby si posluchač a zvlášť někdo kdo má pro hudbu HGW slabost, liboval. Na rozdíl od Scottovských elektronických thrillerů, které Gregson-Williams skládá poslední dobou skoro pořád (s někdy většími a někdy menšími úspěchy) je to zase něco trochu zajímavějšího. Jde o jedinečného hybrida, který se možná už nikdy nebude opakovat.3DD!3

 
Hudba ***    Album ***    Zvuk ****

 

Související:

Deja Vu 
 
American Outlaws 
 
Sinbad: Legend of The Seven Seas 
 


Artwork copyright (c) 2011 Dreamworks SKG, review copyright (c) 2011 Martin Tegel
Copyright (c) 2002-2021 Martin Pomothy, programování Pavol Daniš, správce webu Michal "Fighter" Ulvr

TOPlist