Novinky...
...aneb Co, kde a kdy se stalo, děje nebo stane.

 

Oscar 2021 - udílení 26.4.2021 - výherce
26.4.2021, Steve
Po snímku The Social Network si Trent Reznor a Atticus Ross opět došli pro Oscara, tentokrát za snímek Soul (Duše). Animovaná pixarovka se tentokrát věnuje postavě hudebníka, tedy byl přizván ke spolupráci ještě hudebník a pianista Jonathan Batista - zázračné dítě a jazzová celebrita. Tento nový animovaný film si tak připsal na 93.udílení dvě ocenění, vedle hudby i za Nejlepší animovaný film roku.

Za nejlepší píseň byla vybrána Fight for You od autorů Tiara Thomas, D'Mile, H.E.R. za snímek Judas and the Black Messiah. 

Český lev 2020, Golden Globe Award 2020/2021
7.3.2021, Fighter
Letošní předávání cen Českého lva, stejně jako všechny ostatní ocenění, bylo poznamenáno covidovou pandemií. Nicméně pořadatelé to zvládli a my tak od 6.3.2021 známe nového držitele Českého lva 2020 v kategorii Nejlepší hudba. Stal se jím skladatel Jakub Kudláč a získal ho za hudbu k filmu, jež je dle ČSFD popisu "kronikou lidí a jedné malé vesnice v pohraničí vláčené dějinami třicátých, čtyřicátých a padesátých let minulého století." - Krajina ve stínu. Jakub Kudláč byl již na Českého lva nominován v roce 2018 za snímek Zlatý podraz.

Letošní udílení cen Zlatý glóbus (Golden Globe Award) bylo kvůli pandemii také odloženo. Ceny byly předány 28.2.2021 a my tak známe vítěze v kategorii Best Score Motion Picture. Stali se jimi skladatelé Jon Batiste, Trent Reznor a Atticus Ross za animovaný snímek Soul. Duo Reznor/Ross přitom není žádným nováčkem. Byli nominováni v dané kategorii i za snímek Mank. Oba již byli nominováni také v letech 2011, 2012 a 2015 s tím, že v roce 2011 získali Zlatý glóbus za film The Social Network. 

Vadim Petrov (24.5.1932 - 7.12.2020), Ladislav Štaidl (10.3.1945 - 31.1.2021)
24.2.2021, Fighter


Konec minulého roku 2020 a začátek letošního roku 2021 byl pro fanoušky české filmové hudby velice smutný. Do hudebního nebe totiž odešli dva známí skladatelé - Vadim Petrov a Ladislav Štaidl. Neměl jsem bohužel tu možnost se s nimi setkat osobně, ale v rámci práce na Archivu jsem měl tu možnost s nimi alespoň vyměnit pár e-mailů. Vadim Petrov se zapsal do podvědomí nás všech určitě především svou hudbou ke Krtečkovi a ke Krkonošským pohádkám. Tu hudbu jsem zbožňoval už jako kluk, i když jsem tehdy neměl tušení, co to filmová hudba je. Nicméně toho napsal mnohem více. Za svého života napsal téměř 1400 titulů od filmové hudby, symfonických skladeb, písní až třeba po církevní skladby. Více informací lze nalézt na oficiálních stránkách zde popř. zde.Hudbu Ladislava Štaidla bude většina z nás znát především ze sriálu Malý pitaval z velkého města, Chlapi a chlapci nebo Tajuplný ostrov. Z filmů bych rád zmínil Parta Hic, Půl domu bez ženicha nebo O nosaté čarodějnici. Psal ale i hudbu pro rozhlasové hry např. Syn lovce medvědů, Dvacet tisíc mil pod mořem nebo Vinnetou. Ladislav Štaidl je autorem k téměř 80 televizním a celovečerním filmům a napsal téměř 200 písní a textů. Pár detailů o jeho díle (filmová/TV hudba) lze nalézt v Archivu.

 

Luis Bacalov (30. 3. 1933- 15. 11. 2017)
15.11.2017, Lokutus
Ve věku 84 let dnes zemřel po boji s blíže nespecifikovanou nemocí další legendární skladatel filmové hudby. Luis Enriquez Bacalov se proslavil především svou hudbou k westernům, ale v průběhu své kariéry se nevyhýval ani jazzu či čistě symfonickým kompozicím, z nichž za snímek IL POSTINO byl roku 1996 oceněn cenou BAFTA i Cenou Akademie za Nejlepší původní hudbu.

Původem argentiský skladatel působil a žil řadu let v Itálii, kde se kromě práce pro film věnoval i komponování koncertní hudby, ze které stojí za zmímku především jeho MISA TANGO (1997) a PSALMS FOR OUR TIMES: THE CAMBRIDGE PSALMS (2006) a hudbě populární - podílel se například na triu alb pro progresivní rockové skupiny New Trolls (Concerto grosso per i New Trolls), Osanna (Preludio Tema Variazioni e Canzona) a Il Rovescio della Medaglia (Contaminazione).

Filmové hudbě se věnoval již od poloviny 50. let, kdy debutoval snímkem THESE FANTOMS a velmi rychle se prosadil prostřednictvím spolupráce s takovými veličinami jako byli Pier Paolo Pasolini (THE GOSPEL ACCORDING TO MATTHEW) či Sergio Corbucci (DJANGO) a po smrti Nina Roty spolupracoval i s Federicem Fellinim (CITY OF WOMEN).V průběhu posledních let sice omezoval svou práci pro film, jejíž posledním přírůstkem byla rozsahově skromná partitura pro snímek ELSA AND FRED z roku 2004. Současně ale prožil skutečnou renezanci zásluhou Quentina Tarantina, který často používal útržky jeho hudby z filmů jako DJANGO, THE GRAND DUEL či SUMMERTIME KILLER v řadě svých snímků.

 

Daniel Licht (1957-2017)
7.8.2017, Lokutus
Ve věku pouhých 60 let podlehl minulý týden rakovině další význačný skladatel filmové a televizní hudby. Daniel Licht na sebe prvně upoutal pozornost coby programátor elektroniky pro některé soundtracky svého někdejšího spolužáka Christophera Younga, který Lichta přesvědčil k přesídlení do Los Angeles a kariéře v oblasti filmové hudby. Mezi první Lichtovy skladatelské úspěchy se řadí snímky převážně temnějšího charakteru jako Children of the Night, Children of the Corn II: The Final Sacrifice, Children of the Corn III: Urban Harvest, Amityville: A New Generation, Bad Moon či Amityville: It's About Time a Hellraiser IV: Bloodline, během pozdějších let se ale dokázal z této škatulky vymanit a pracoval rovněž i na komediích (The Winner) či dokumentech (Dumbstruck).

Po prvotních úspěších ale jeho kariéra přecejen začla poněkud stagnovat a byl to přesun k televizní tvorbě, v rámci níž Licht dosáhl svého životního úspěchu s hudbou k seriálu Dexter (2006-2013). I když jeho původní téma bylo v seriálu nahrazeno tématem, které obstaral Rolfe Kent, Lichtova směs menšího orchestru, elektronických a vokálních efektů a především bohaté škály strunných nástrojů a netradičních perkusí mezi nimiž nechyběly ani rozličné chirurgické nástroje, zajistila Dexterovi celosvětovou popularitu a Lichtovi celou novou generaci fanoušků i 5 cen BMI.Po tomto úspěchu Licht pracoval na řadě dalších televizních projektů a zavítal rovněž i do oblasti videoher s hudbou k sériím Silent Hill a Dishonored.

Licht zemřel 2. srpna po krátkém boji s blíže nespecifikovaným druhem rakoviny, který mu byl diagnostikován pouze o pár týdnů dříve.
 

starší >
 
Copyright (c) 2002-2021 Martin Pomothy, programování Pavol Daniš, správce webu Michal "Fighter" Ulvr

TOPlist