The Tudors: Season 2
(Trevor Morris)

 


1. The Tudors Main Title Theme (1:26)

2. And So It Begins (4:05)

3. The Shape Of Things To Come (2:23)

4. Poisoning The Soup (1:35)

5. Katherine Stripped
Of Her Jewels (2:16)

6. Suspicions Arising / Boiled Alive (1:19)

7. Anne Made Marquess (2:05)

8. Plotting To Kill Anne Boleyn (1:03)

9. Henry & Anne Conceive A Son (2:17)

10. Anne´s Coronation (1:06)

11. Nothing On Earth Shall Spoil
This Day (2:52)

12. Henry´s Changing Emotions (1:48)

13. Cardinal Fisher´s Discovery (1:29)

14. An Opportunity For Loyalty (1:52)

15. More Refuses To Take The Oath (:52)

16. More Is Jailed (1:25)

17. Cardinal Fisher Is Executed (2:13)

18. More Prays (1:11)

19. Thomas More Is Executed (3:09)

20. Dreaming Of Killing
Anne Boleyn (1:38)

21. Anne´s Premonition (2:01)

22. Smeaton´s Sad Violin (1:32)

23. Farewell To A Queen /
Katherine Dies (3:43)

24. Henry Meets Jane Seymour (1:06)

25. Henry Injured (3:00)

26. Cromwell´s Shifting Sands (1:53)

27. Anne Miscarries Her Baby (2:43)

28. A King Reborn (1:21)

29. The Investigation Of
Anne Boleyn (3:02)

30. Confessions & Arrests (2:12)

31. Smeaton Is Tortured (:40)

32. These Bloody Days (1:40)

33. Anne Begs Henry (1:05)

34. Anne Is Arrested (3:21)

35. The Sword Of Calais (1:28)

36. Anne Dreams Of Her
Childhood (1:51)

37. Aren´t You The King
Of England? (:50)

38. Anne´s Final Walk (2:32)

39. Henry Eats The Swan (1:41)

40. The Tudors End Credits (1:00)

 

TT 76:26

 
 

  • Složil: Trevor Morris
  • Dirigoval: Pete Anthony
  • Orchestrace: Pete Anthony, Jeff Atmajian, Brad Dechter, Jon Kull
  • Produkce: Trevor Morris
  • Varese Sarabande 2008 (302 066 959 2)
 

Hudba / Album

Druhá sezóna TUDOROVCŮ pokračuje zhruba tam, kde první skončila. Sleduje definitivní rozluku impulsivního britského panovníka Jindřicha VIII. (stále charizmatický Jonathan Rhys Meyers) se svou zákonitou manželkou Kateřinou, tedy i s katolickou církví. Jindřich se s Kateřinou (Maria Doyle Kennedy) rozvádí a uzavírá sňatek se svou intrikářskou milenku Annu Boleynovou (svůdná Natalie Dormer), čímž jej a zároveň celou Británii papež Pavel III. (veterán Peter O´Toole) dává do klatby. Děj se točí kolem intrik královny Anny, Jindřichově zesilující paranoie ze ztráty moci a s tím související popravy Jindřichových domnělých spiklenců. Hudbu k této historické fresce opět složil Zimmerův odchovanec z bývalé Media Ventures Trevor Morris (videohry NEED FOR SPEED: CARBON, COMMAND AND CONQUER 3: TIBERIUM WARS či seriál MOONLIGHT), který měl poprvé příležitost pracovat se svými tématy z předchozí série. Téměř osmdesátiminutové score bylo vydáno rok po uvedení 2. série společností Várese Sarabande. Má zahrnovat to nejzajímavější a údajně to nejlepší z Morrisovy kompletní nahrávky pro 10 dílů 2. série.

Morris (podobně jako v kompozici pro předcházející sezónu) dává důraz na temnější, dramatickou hudbu, kde dominuje smyčcová sekce. Občas si vystačí pouze se sólo violoncellem (Smeaton´s Sad Violin) či několika smyčci (More Is Jailed, More Refuses To Take The Oath, Anne Made Marquess a další). Klasické akce tu moc nenajdeme, spíše se jedná o zběsilé rytmické perkuse v klasickém stylu Media Ventures, rychlé tahy smyčců s příchutí elektroniky (Anne´s Premonition, Henry Injured, Smeaton Is Tortured), které patří k tomu slabšímu z výsledné nahrávky. Není nouze o emoce, kde jsou využity rozličné vokály či sbory (Cardinal Fisher Is Executed, Thomas More Is Executed, Farewell To A Queen / Katherine Dies, Anne Dreams Of Her Childhood, Anne´s Final Walk) či o vznosnou, gradující linku ala DA VINCI CODE (And So It Begins, Henry Eats The Swan). S přibývající stopáží se ovšem dostavuje monotónnost tak typická pro RCP (několik skladeb je příliš jednotvárných a nicneříkajících)

Potěší však, že Morris tentokrát více pracuje se svými tématy. Obzvláště oproti score k předchozí sérii variuje chytlavé ústřední téma, které je přítomno v úvodní znělce, která se dočkala mírné úpravy (The Tudors Main Title Theme). Zkrácená verze je k mání v závěrečné The Tudors End Credits. Tato melodie je využita ve scénách, které měly pro další vývoj velký dramatický potenciál- jako například krátká sekvence pro scénu korunovace Anny Boleynové, kde Morris začleňuje smíšený pěvecký sbor v plné míře (Anne´s Coronation). Dále se tématu dostává prostor ve skladbě A King Reborn, kde si skladatel vystačí s vyťukáváním ústředního motivu na klavír. Dále se motivu dostává prostor ve scénách s Kateřinou na pozadí smyčců (Anne Made Marquess, Farewell To A Queen / Katherine Dies), či dramatická kulisa k dvěma popravám důležitých postav (Cardinal Fisher Is Executed, Thomas More Is Executed), kde je opět začleněn sbor. Na albu se dostává prostor i vedlejším motivům, např. motivu Jindřicha VIII. z první série (And So It Begins) či romantickému motivu nového Jindřichova vzplanutí k Jane Seymour (Henry Meets Jane Seymour, Aren´t You The King Of England? ) a mnoha dalších.

THE TUDORS: SEASON TWO je stále ještě zdařilým počinem, který stojí za to si poslechnout a patří k těm lepším, co továrna RCP vyrobila. Morris tentokrát potěšil četnými variacemi ústředního motivu (jenž je rozeset po celé nahrávce) a dojemnými momenty. Selhává však ve struktuře alba jako takového (zhruba třetinu tvoří nesourodé a příliš nevýrazné skladby, které by na albu nemusely být přítomny) a chybí zde jednotící prvek, který by vše pospojoval do jednoho fungujícího celku a v dramatické hudbě (jenž kopíruje postupy RCP). Fanoušky RCP jistě potěší, ti jiní budou muset zkousnout fakt, že toto score patří spíše k lepšímu průměru (tedy na hraně mezi 2 a 3 *).

Vamp

 
Hudba ***    Album **    Zvuk ****

 

Související:

The Tudors: Season 1 
 
The Da Vinci Code 
 
Kingdom of Heaven 
 


Artwork copyright (c) 2008 BBC, review copyright (c) 2009 Ladislav Vaverka
Copyright (c) 2002-2021 Martin Pomothy, programování Pavol Daniš, správce webu Michal "Fighter" Ulvr

TOPlist