Už při své první spolupráci s režisérem Paulem Verhoevenem, se kterým později pracoval na filmech BASIC INSTINCT a HOLLOW MAN, napsal Jerry Goldsmith jeden ze svých nejlepších akčních soundtracků, ve kterém kombinuje symfonický orchestr a elektroniku, která ani s odstupem času nezní zastarale. Verhoeven předtím spolupracoval s Basilem Poledourisem a vliv této spolupráce je slyšet v první stopě The Dream, která podbarvuje úvodní titulky a začátek filmu - razantní nástup a rytmické vzorce jsou podobné úvodu filmu CONAN THE BARBARIAN. Producenti původně vyslali Jerryho Goldsmithe do Mnichova, aby hudbu nahrál s tamějším orchestrem a ušetřil tak studiu peníze, ale po čase se ukázalo, že mnichovští muzikanti nejsou s to přizpůsobit se Goldsmithovu stylu a podat takový výkon, který by jej uspokojil. Proto bylo nahrávání přesunuto do Londýna, kde Národní filharmonický orchestr se svými bohatými zkušenostmi s filmovou hudbou dokázal tuto razantní, ostře frázovanou akční hudbu přednést tak, aby s ní byl Goldsmith za dirigentským pultíkem spokojený. Zajímavostí je, že Goldsmith pro tento film napsal i všechnu zdrojovou hudbu - ve filmu zaznívá v reklamách na různé produkty, v televizních znělkách, v hotelové restauraci. Z celé řady těchto krátkých "hudebních cvičení" je na CD nahrána reklama na firmu Rekall - najdeme ji úplně na konci alba jako "skrytou" stopu.
Album otvírá vynikající The Dream, kde je prezentován hlavní motiv, který se však dále na CD vyskytuje jen zřídka a náznakem. Goldsmith poté sype z rukávu přehršle hudebních nápadů a motivů, které jsou rozesety po celém albu. Mnoho stop je komponováno jako samostatné skladby, které ve filmu tvoří atmosféru okamžiku a pracují s rytmy a melodiemi, které se jinde neopakují - jsou to například akční motivy v Clever Girl a The Big Jump, majestátní futuristické pasáže v The Mountain a The Mutant nebo éterická, surrealisticky znějící hudba ve Where Am I? či The Hologram. Kromě toho zaujme nedlouhá, ale velmi pestrá a nápaditá stopa The Nose Job, lehce komediální The Johnny Cab či osudově temná Without Air. I když některé stopy jsou relativně krátké, dobře na sebe navazují a nenarušují plynulost poslechu. Asi nejsilnější částí tohoto soundtracku je jeho závěrečná třetina směřující k End of a Dream, což je jedna z nejlepších Goldsmithových akčních nahrávek vůbec. Z bouřícího orchestru se valí vlny naléhavých žestí, energických smyčců a pulzujících bicích a ženou film k jeho finále. Tato hudba je ve filmu slyšet jen částečně, protože je potlačena zvláštními efekty, takže naplno vynikne až při poslechu CD. Celé album uzavírá rozvláčně majestátná stopa A New Life.
TOTAL RECALL představuje Jerryho Godsmithe ve vrcholné formě na přelomu osmdesátých a devadesátých let. Od té doby se tento soundtrack stal klasikou žánru také díky svému charakteristickému zvuku, který je výsledkem vyváženého mixu elektronických textur a soustředěného výkonu symfonického orchestru. Jde o velmi pestrou a nápaditou kompozici bez hluchých míst a to i přesto, že toto kompletní album obsahuje o 30 minut více hudby než první vydání z roku 1990. Hudba vybraná pro první vydání není řazena chronologicky, ale tak, aby šlo o vyvážený poslech. Chcete-li si tento poslechový výběr přehrát, stačí v Deluxe verzi naprogramovat stopy v pořadí 1, 25, 18, 21, 7, 2, 24, 16, 26, 27.
SCOREPETITOR
Hudba ***** Album ***** Zvuk ****
|