Chronicles of Narnia: Prince Caspian
(Harry Gregson-Williams)

 


1. Prince Caspian Flees (4:35)

2. The Kings and Queens of Narnia (3:33)

3. Journey to the How (4:45)

4. Arrival at Aslan's How (2:57)

5. Raid on the Castle (7:06)

6. Miraz Crowned (4:47)

7. Sorcery and Sudden Vengeance (6:17)

8. The Duel (5:56)

9. The Armies Assemble (2:23)

10. Battle at Aslan's How (5:18)

11. Return of the Lion (4:16)

12. The Door in the Air (7:53)
13. The Call (3:09)
performed by Regina Spektor

14. A Dance 'Round the Memory Tree (3:43)
performed by Oren Lavie

15. This is Home (4:01)
performed by Switchfoot

16. Lucy (4:31)
performed by Hanne Hukkelberg

 

TT 74:04

 
 

  • Skladatel: Harry Gregson-Williams
  • Dirigent: Harry Gregson-Williams
  • Orchestrace: Ladd McIntosh, Geoff Stradling, Jennifer Hammond, Larry Rench
  • Nahrál: London Session Orchestra
  • Nahráno: Abbey Road Studios
  • Producent: Harry Gregson-Williams, Peter Cobbin
  • Walt Disney Records 2008 (0-5008-71085-0-2)
 

Hudba / Album

Druhý filmový výlet do bájného světa Narnie s podtitulem PRINCE CASPIAN, od něhož si producenti slibovali velké kasovní tržby, skončil překvapivým neúspěchem. Diváci možná prokoukli absenci atmosféry, dobrých herců a režisérské invence. Tvůrčí tým se od prvního dílu nezměnil, a tak se na postu skladatele objevil opět Harry Gregson-Williams. Jeho hudba spolu s triky, výpravou a kostýmy je to jediné, co ve druhé Narnii funguje. HGW pro PRINCE CASPIANA šáhl po osvědčených motivech z prvního dílu a přidal k nim několik nových.

První novinkou je motiv Caspiana, jenž zazní hned v úvodní Prince Caspian Flees a objevuje se i v pozdějších fázích score - nejnabitějších forem se dočká v Battle at Aslan's How a v počátku Return of the Lion, kde je propojen s chorály. Další novou postavou je zlý král Miraz, který se také dočkal vlastního pevného motivu. Jeho motiv je dobře patrný v Miraz Crowned, mimoto je jeho postava ve filmu doprovázena i patřičně hrozivým hudebním podkladem - nízké tóny a temné sbory už samy o sobě dostatečně nastiňují jeho nekalé úmysly. Return of the Lion je jednou z klíčových skladeb jak z hlediska filmu, tak z hlediska hudby, a přestože se HGW nikdy nesnažil přibližovat se nebo napodobovat Howarda Shorea, chorální orgie z úvodu této skladby zní jako vystřižené z Prstenovské trilogie.

Vrcholem alba je bezesporu akční Raid on the Castle, která úspěšně navazuje na skvělou Battle z jedničky. HGW zde staví převážně na bicích s příměsí elektroniky a smyčcích, aby v závěru skladby nechal vyniknout nám známý heroický motiv. Ze starších témat skladatel využil ještě motiv dětí (The Kings And Queens of Narnia) a dokonce motiv pana Tumnuse (úvod The Door in the Air), jenž se v PRINCI CASPIANOVI vůbec neobjeví. Stejně jako před třemi roky se albu nepodařilo vyvarovat se koncentrovanému zlu v podobě kvarteta popových písniček. Naštěstí byly songy opět chytře umístěny na konec CD, což umožnuje nerušený poslech orchestrálního score.

Hudba PRINCE CASPIANA je stejně jako film temnější než kompozice z prvního dílu. Největším rozdílem je množství akční hudby, které je v CASPIANOVI skutečně hodně. Skladby jako Prince Caspian Flees, Raid on the Castle nebo Battle at Aslan's How se jistě zařadí mezi oblíbené akční kousky tohoto roku. Po zklamání z Harryho slabého roku 2007 se jedná o příjemnou vzpruhu a jeden z těch zajímavějších počinů letošní sezóny. Pro třetí díl se bohužel s Gregson-Williamsem nepočítá. PLAVBU JITŘNÍHO POUTNÍKA už nebude (bohudík) režírovat Andrew Adamson, nýbrž Michael Apted. Jako nový skladatel byl ohlášen David Arnold (GODZILLA, STARGATE). Jak si poradí s tematickým materiálem, který mu HGW v Narnii zanechal, se dozvíme v roce 2010.


MERIDIUS

 
Hudba ****    Album ***    Zvuk ****

 

Související:

Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and the Wardrobe 
 
Sinbad: Legend of The Seven Seas 
 
Kingdom of Heaven 
 


Artwork copyright (c) 2008 Walt Disney Pictures/Walden Media, review copyright (c) 2008 Tomáš Zemler
Copyright (c) 2002-2021 Martin Pomothy, programování Pavol Daniš, správce webu Michal "Fighter" Ulvr

TOPlist