Stargate SG-1
(Joel Goldsmith)

 


1. Main Title (1:01)

2. Return to Active Duty/
General Hammond (2:50)

3. The Bomb/Jack's Protest (3:07)

4. Jack's Story /
Memory of a Son (1:38)

5. Egyptology/Sha're'/Aliens (8:10)

6. Apophis/The Ceremony /
Escape (6:39)

7. Entering the Stargate (3:12)

8. Chosen for Life or Death (4:16)

9. Final Battle /
Ultimate Victory (8:47)

10. Choosing a Queen /
The Test (3:26)

11. End Title (0:58)

 

TT 50:13

 
 

  • Hudbu složil: Joel Goldsmith
  • Původní témata: David Arnold
  • Dirigoval: Nicholas Dodd
  • Orchestrace: Nicholas Dodd
  • Nahrál: Seattle Symphony Orchestra
  • Produkoval: Joel Goldsmith
  • Milan Records 1997 (35832-2)
 

Hudba / Album

V roce 1997 bylo vydáno score k pilotnímu dílu DĚTI BOHŮ seriálu HVĚZDNÉ BRÁNY. Tvůrci z velké části použili epickou, monumentální hudbu Davida Arnolda. Novou hudbu, která měla za úkol navazovat na Arnoldova slavná téma, složil filmový a seriálový skladatelský veterán Joel Goldsmith. Faktem je, že skladatel u seriálu zůstal 10 let až do konce a složil také score pro dvě celovečerní pokračování (ARCHA PRAVDY, NÁVRAT). Joel Goldsmith především upravil Arnoldovo ústředí téma do militantnějšího hávu a vznikla tak úvodní znělka seriálu (Main Title). Ke slyšení je slavné téma ve většině skladeb ať již v podobě militantních perkusí a žesťů (Return to Active Duty/General Hammond), či dechové sekce (Jack's Story/Memory of a Son). Hlavní téma graduje v tracích, které z velké části složil Arnold pro filmovou HVĚZDNOU BRÁNU (Final Battle/Ultimate Victory).

Goldsmith však složil několik nových témat - především emotivní téma žalu patřící plukovníku O´Neillovi, kterému se před první výpravou na Abydos zastřelil syn jeho vlastní zbraní. Téma je použito v tracku Jack's Story/Memory of a Son na pozadí dechové sekce (nejčastěji hoboj) a lesu smyčců. V druhé půli můžeme slyšet nové romantické téma, patřící někdejší manželce Daniela Jacksona, Sha´re (vyskytuje se dále v Egyptology/Sha're'/Aliens čas cca 2:02. Poprvé tu slyšíme agresivní téma Goa´uldů, které podbarvuje jejich řádění, vyjadřovacím prostředkem jsou mohutné žestě a perkuse (začátek Apophis/The Ceremony/Escape a Final Battle/Ultimate Victory). Za zmínku dále stojí příjemná etnická Egyptology/Sha're'/Aliens (exotické bubny, flétny a chřestidla) a příjemné akční vyvrcholení Final Battle/Ultimate Victory.

Jednoznačným záporem je Arnoldova hudba ve spojení s tou Goldsmithovou. Přechody tu působí značně rušivě (The Bomb/Jack's Protest, Apophis/The Ceremony/Escape). Společný mix hudby těchto dvou skladatelů je největším záporem této Milan edice. Je-li tu zařazena Arnoldova hudba sama o sobě, je působivá a nepůsobí to rušivě (přesto si myslím, že je zde zbytečná - Goldsmith mohl napsat více hudby atd.). Najdou se zde četné variace výborného Raova motivu (Return to Active Duty/General Hammond, Apophis/The Ceremony/Escape, Chosen for Life or Death, Choosing a Queen/the Test). Ve výsledku se sice jedná o nevyrovnané album (násilné přechody hudby obou skladatelů), ovšem nová Goldsmithova hudba sama o sobě je velkým přínosem hodným obdivu.VAMP

 
Hudba ****    Album **    Zvuk ****

 

Související:

Stargate SG-1: The Best of Season 1 
 
Stargate: Atlantis 
 
Stargate 
 


Artwork copyright (c) 1997 MGM, review copyright (c) 2008 Ladislav Vaverka
Copyright (c) 2002-2021 Martin Pomothy, programování Pavol Daniš, správce webu Michal "Fighter" Ulvr

TOPlist