Timeline
(Brian Tyler)

 


1. Main Title (2:15)

2. Galvanize the Troops (0:45)

3. Battle of La Roque (4:13)

4. Troops in the Fog (1:38)

5. Battalion (0:48)

6. 1357 France (2:53)

7. Enter the Wormhole (2:48)

8. Timeline (1:29)

9. Lady Claire and Marek (1:38)

10. Night Arrows (2:51)

11. Transcription Errors (2:04)

12. Storming the Castle (4:11)

13. Battlefield Revealed (1:06)

14. Interruptus (2:51)

15. Mysterioso (2:45)

16. Eternal (2:24)

17. Village Burned (1:18)

18. Descent (2:43)

19. History Will Change (2:11)

20. Past and Present (2:23)

 

TT 45:29

 
 

  • Hudbu složil: Brian Tyler
  • Dirigoval: Brian Tyler
  • Orchestrace: Robert Elhai, Dana Niu, Brian Tyler
  • Nahrál: The Hollywood Studio Symphony
  • Nahráno v Sony Scoring Stage, LA
  • Produkce: Brian Tyler
  • Varese Sarabande 2003 (302 066 531 2)
 

Hudba / Album

Že obskurní rádoby epické dobrodružství TIMELINE natočil režisér SUPERMANA Richard Donner, se nechce ani věřit. Vykastrované zpracování knihy Michaela Crichtona (JURASSIC PARK) s chabými hereckými výkony a děravým scénářem ovšem disponuje až neekvivalentně dobrým soundtrackem. A dokonce ne jedním. Původně byl podepsán pod hudbou legendární Jerry Goldsmith, jeho kompozice ale byla odmítnuta a naskytla se možnost pro Briana Tylera. Ten o sobě dal v roce 2003 skutečně hlasitě vědět. Vedle TIMELINE ještě komponal hudbu pro horor DARKNESS FALLS, thriller HUNTED a hlavně sci-fi CHILDREN OF DUNE, díky níž se dostal do obecného povědomí a z jejíž popularity těží dodnes. TIMELINE je vlastně pokračováním stylu, ke kterému Tyler v CHILDREN OF DUNE našlápl, to jest mohutné žesťové party a bohatá perkusní složka.

Tyler svůj orchestr prohání již od úplného začátku, v úvodní energické Main Titles představí hlavní motiv, v následujících skladbách dále uslyšíme dobrodružně-hrdinský motiv (Galvanize the Troops), bitevní vřavu s krásným heroickým úvodem (Battle of la Roque) a další hrdinské téma v Battalion. Načtrnuté militaristické postupy pokračují až do skladby Enter the Wormhole, kdy se v hudbě začně projevovat i sci-fi charakter snímku. V tomto případě je to elektronika, nad kterou se nese motiv Galvanize the Troops.

Druhou půlku CD otvírá romantické téma pro postavu Marka a Claire (Lady Claire And Marek) v provedení dechů a smyčců. Tato něžná romance funguje i jako odpočinková skladba, po níž znovu následuje nabušená bojovná kompozice. V Night Arrows opět figuruje Galvanize motiv, Transcription Errors je zástupcem moderní části score obsahující elektroniku a skladbám Storming the Castle, Battlefield Revealed a Interuptus dominuje Tylerovo akční inferno. Zajímavostí je, že v posledních sekundách Village Burned můžeme slyšet tradiční řecký nástroj buzuki v podání samotného skladatele. Tyler příliš nepřibrzdil ani v závěru alba, a tak se zakončuje v podobném stylu jako se začalo.

TIMELINE je velice živelný soundtrack a rozhodně patří mezi nejvýznamější díla Briana Tylera. Jediné, co bych mu vytkl je nedostatečná práce s motivy, protože témata jako Galvanize the Troops nebo Battalion si o větší rozvoj přímo říkají. I přes tento nedostatek se jedná o nadprůměrnou kompozici a především o jeden z průlomových soundtracků tohoto mladého skladatele. Fanoušky Tylerovy hudby jistě potěší zpráva, že existuje promo nahrávka TIMELINE obsahující pětadvacet minut navíc oproti oficiálnímu vydání a osmdesátiminutový bootleg.MERIDIUS

 
Hudba ****    Album ****    Zvuk ****

 

Související:

Aliens vs Predator: Requiem 
 
 
 
 
 


Artwork copyright (c) 2003 Paramount Pictures, review copyright (c) 2008 Tomáš Zemler
Copyright (c) 2002-2021 Martin Pomothy, programování Pavol Daniš, správce webu Michal "Fighter" Ulvr

TOPlist