EL CID vzkříšen ve Smečkách

Scoring Sessions: Golden Age


   Hudební vydavatelství Tadlow Music se loni naplno pustilo do svého nejambicióznějšího projektu. Produkční tým, který minulý rok připravil re-recording kompozice Miklóse Rózsy pro film SOUKROMÝ ŽIVOT SHERLOCKA HOLMESE (The Private Life of Sherlock Holmes, 1970) režiséra Billyho Wildera, si tentokrát vytkl skutečně troufalý cíl. Společně s 94-člennou Filharmonií města Prahy, souborem Cornets of the Central Band of the RAF a sborem Crouch End Festival Chorus se nyní pokusí přivést k životu kompletní nahrávku veleslavného Rózsova opusu EL CID, na kterou někteří fanoušci čekali více než půl století. Původní nahrávky z roku 1961 totiž byly nešťastnou (?) náhodou zničeny a tak byl re-recording jejich poslední nadějí. Příznivci Golden Age ani nedýchají.

Zatím ztichlé hudební studio Smečky (12m x 19m x 7m)      Režijní pult mistra zvuku je připraven a vyčkává

   Z Rózsovy partitury, která zahrnuje více než 140 minut hudby, by neměla chybět jediná nota. Poprvé producent Tadlow Music James Fitzpatrick s dirigentem Nicem Rainem přijeli do Prahy loni na začátku září, aby tu pořídili první blok skladeb. Na první nahrávací frekvence vybrali skladby, které nevyžadovaly výrazný restaurátorský zásah: “Overture”, “Prelude/Main Title”, “Entry of the Nobles”, “Coronation”, “Fight for Calahorra”, “The Road to Asturias/13 Knights”, “The Expedition”, “Wedding Night”, “The Barn – Love Scene”, “El Cid March”, “Battle of Valencia”, “The Death of El Cid” a “The Legend and Finale” (viz. ukázky na stránkách Tadlow Music). Během dvou dní (čili čtyř nahrávacích frekvencí) tehdy pořídili nějakých 70 minut hudby, kterou zrekonstruoval Pat Russ.

Pšt! Nedržte sluchátko takto     Napohled prostá partitura k WEDDING NIGHT PART I    

   Také jarní nahrávací frekvence vyblokovaly studio na celé dva dny. Ve čtvrtek 13. a v pátek 14. března 2008 se tu nad EL CIDem podruhé sešli producent James Fitzpatrick, dirigent Nic Raine a mistr zvuku Jan Holzner s Filharmoniky města Prahy. Programový plán byl tentokrát skutečně nabitý a vyčerpávající. Opět zhruba 70 minut hudby (včetně té, která nebyla ve filmu použita). V šibeničním termínu čtyř týdnů ji z původních Rózsových partitur a poznámek zrekonstruoval a zorchestroval sám Nic Raine, který patří k lidem z nejpovolanějších. Dělal instrumentace například pro Elmera Bernsteina, Maurice Jarreho, Gabriela Yareda, Michaela Kamena, George Fentona, Carla Davise nebo Johna Barryho, především ale kdysi společně s Christopherem Palmerem pracoval přímo pro Miklóse Rózsu.

Dirigent a restaurátor Nic Raine před výkonem     Pikolík, hostitel, číšník... a pak taky producent James Fitzpatrick     Na skok do studia zavítal i kytarista Jaroslav Novák

   Dobrá nálada tvůrčí tým neopouštěla ani přes velké vypětí a obdivuhodné nasazení. Pro mnohé se dnes totiž pradávný sen stával skutečností. Účast byla ve čtvrtek vskutku hojná, dostavilo se přes devadesát profesionálů z řad Filharmoniků města Prahy. Rózsova kompozice je skutečně ROZSáhlá a tomu odpovídalo i velkorysé složení málem stohlavého tělesa. Hudebníci zaplnili nahrávací studio až po vrchní hranici kapacity. Pár členů navíc a už by o sebe šťouchali lokty.


Pohled do studia

   Objevením dobře zasutého hudebního studia Smečky, které je součástí Barrandov studia a.s., člověk vstoupí na půdu docela jiného světa. Jen pár kroků boční uličkou z Václaváku, v řadovém obytném domě, který je k nerozeznání od zbytku budov v úzké ulici Ve smečkách, v prvním poschodí a za oprýskanými chodbami, tam se už 40. let minulého století tiše kryje proslulé útočiště filmové hudby. A skutečně, jako by na nově příchozího dýchla sama doba Golden Age.

Filharmonici města Prahy v takřka kompletním složení (vpravo dole nechybí pohodlně usazené obecenstvo – E-Wan, Doug Raynes)     Natěsnaní cellisté, v pozadí kontrabasy

   12m x 19m x 7m - takové jsou míry hudebního studia Smečky. Pod vysokým stropem se na hudebníky sklánějí široká ramena stojanů s mikrofony. Jsou jich tu desítky. Přímo nad dirigentovou hlavou se pak rozpíná impozantní konstrukce, která připomíná strnulá hmyzí tykadla. Mikrofony z ní míří do středu místnosti.

Dirigent Nic Raine, jak ho vidí hráč na tubu     Vypjetí sil je obrovské a intenzivní. Nejednoho Miklós Rózsa zmohl

   Za dirigentovými zády, nízko nad vypolstrovaným vchodem svítí červené TICHO. Protější stěně dominuje širokoúhlé projekční plátno, na které se ale tentokrát nepromítá. Jediný obraz z filmu, který má dirigent příležitostně k dispozici, poskytuje malý monitor u pultíku, ale ani ten není závazný a při nahrávce re-recordingu se na něj dirigent může ohlížet, ale také nemusí. V prostoru mezi stěnami se tísní zatím opuštěná, nahusto rozestavěná stovka židlí a stojanů na noty. Mezi nimi se proplétá technik s motivem pochodu El Cida na rtech. „Dáte se kávu nebo čaj“, ptá se nás neposedný mužík ve vínovém pulovru, kterého je všude plno, a ihned odspěchá do kuchyňky. Není to asistent, ani inscipient, nýbrž sám producent James Fitzpatrick. Jakmile se ozve „jedeme na červenou, vážení“, zadržíme dech.


Pohled do režie

   Za studiem a odhlučněným průchodem se nalézá nevelká, ale o to zásadnější místnost, kam se sbíhá veškerá kabeláž. Režie. Oproti kontrolním místnostem jiných nahrávacích studií nemá režie ve Smečkách přímý vizuální kontakt s halou s hudebníky, protože stojí bokem, a tak dění v sále přenášejí kamery.

   Nejvíce prostoru kolem sebe v režii přirozeně má mistr zvuku Jan Holzner. Ovládá panel stojící uprostřed místnosti a míří na něj trojice obřích reproduktorů (včetně dvou zadních, které jsou menší a zavěšené u stropu). Sérii monitorů, na které se přenáší záběry z vedlejšího studia a pracovní plocha záznamového softwaru Pro Tools HD1 7.1 s výstupy ze všech 32 mikrofonů, doplňuje plochá televize uprostřed mezi okny.

Nic Raine poznámkující     Nic Raine usrkává do mikrofonu

    Za zvukařovými zády mu přes rameno naslouchá pohodlně usazený skromný muž a je znát, že se tu cítí jako doma. James Fitzpatrick, producent a výkonný ředitel Tadlow Music, je ten, který celou tuto odyseu uvedl do pohybu. Ke štěstí a ke své práci nepotřebuje víc než sešité notové archy rozložené před sebou, sadu barevných zvýrazňovačů, na dosah umístěné tlačítko interkomu s telefonním sluchátkem s přiléhavou nálepkou PHONE HOME a DVD přehrávač s filmovým EL CIDem. A příležitostně pochopitelně i čaj, nebo kávu.

    Zbytek osazenstva v režijní komůrce tvoří už jen zvídaví fandové. Britský nadšenec Doug Raynes s poznámkovým blokem, zamlklý fanoušek z Maďarska Gergely Hubai, který je evidentně v sedmém nebi, a hrstka českých zevlů (jmenovitě Geoffrey, E-Wan, Hana‘an). Netroufáme si ani hlesnout, byť kolem nás panuje vstřícná pohostinnost a profesionální soustředění zbavené jakéhokoliv napětí. A to i přestože se náročný kus ani napočtvrté nedaří zahrát bezchybně a komunikace zaškobrtne. Nikdo však ani tehdy nezvedne hlas. Známky nervozity patrné nejsou. Ozývá se jen přívětivá angličtina, humor a pokyny pohotově tlumočené zkušenou paní překladatelkou Stáňou Vomáčkovou, která si hbitě poradí i s náročnější muzikologickou terminologií.

James Fitzpatrick (vpravo) volá k sobě do režie, ale nikdo to tam nezvedá     Jamese Fitzpatricka bylo všude plno

    Sedíme jak pět peněz, ani nedutáme. Krčíme se v koutě a snažíme se být co nejméně na obtíž. Vždyť tu jsme jen z milosti laskavého pana producenta, který nemusí mít nejmenší zájem na tom, aby nás mezi sebou trpěl. Docházíme k závěru, že za to s největší pravděpodobností můžeme být zavázáni sdílené vášni pro filmovou hudbu.

    Máme ještě jeden důvod být potichu, jak to jen jde. Jakmile se jede naostro a mistr zvuku k odposlechu pustí do reprobeden pouze to, co sbírají mikrofony, špiclují jak on, tak i James Fitzpatrick uši, aby jim nyní, kdy lze ještě zjednat okamžitou nápravu, neunikl jediný rušivý element, který by nahrávku znehodnotil.

V popředí a vpravo – zvukař Jan Holzner; V pozadí a vlevo – host z Miklós Rózsa Society Doug Raynes      Poslední nesrovnalosti vyjasněny a jde se nahrávat. Zase.

    Může to být nesoulad mezi sekcemi orchestru, vadná nota nebo ruchy od muzikantů (od pokašlávání po upadnutí smyčce), ale i třeba přelet letadla, který citlivé mikrofony zachytí i přes černě odhlučněné okenice. Pak je nutné nahrávku stopy nebo její inkriminované části zopakovat. V rychlém tempu bez prodlev, kdy se mezi pauzami točí jedna stopa za druhou - a pod mikrofony sedí takoví profesionálové, že některé Rózsovy kusy, zvláště ty kratší a jednodušší, jedou hned na první ostrou – se také snadno stane, že například za harfou zrovna nikdo nesedí, protože si harfenistka akorát odběhla. I nad takovými drobnosti je zapotřebí bdít.

    Profesionální souhra zvukaře Jana Holznera a producenta Jamese Fitzpatricka v režijní kajutě udiví. Pak si člověk uvědomí, kolik společného toho mají oba za sebou. Dohromady utvářejí sehraný a dobře secvičený tandem, který bezděky budí respekt. Za léta spolupráce si vypěstovali způsob komunikace na úrovni posunků a drobných, nepatrných pokynů. Zbylým článkem pracovního kolektivu je Nic Raine, který na dirigentském stupínku ihned chápe komentáře z režie a tlumočí je prostřednictvím taktovky a paní inscipientky tělesu. Práce bez zbytečného vysvětlování odsýpá. Čas je zde drahocenný. Pronájem studia ani Pražských filharmoniků není zadarmo a ohled je třeba brát i na málem stovku hudebníků ve vedlejší místnosti, na které s postupujícím odpolednem doléhá už i fyzická únava. Obvykle se totiž začíná v 9 hodin ráno a končí v 6 hodin večer.

Nic Raine v pohotovosti     Spolupráce beze slov, stačí ukázat     Doug Raynes hlídá, aby Rózsa zněl jako Rózsa. A je spokojen.

    Pobyt v kontrolní režijní místnosti skýtá ještě jednu unikátní příležitost. Můžeme si na profesionální aparatuře vyslechnout skutečně impozantní znění Rózsovy kompozice. Při mixu sice ještě dojde k úpravám a k dalšímu ladění, takže na skutečně luxusní poslech dojde až tam, ale už při poslechu hrubého záznamu padá brada. Fanfárová epika, vznešená, výpravná témata nesená hrdinskými pochody, nádherná romantická hudba a všeobjímající „a lovely BIG sound.“

    Během naší přítomnosti na place se bohužel nenahrávala žádná skladba se sólovým výstupem houslistky Lucie Švehlové. Nicméně její přesvědčivý výkon na loňském re-recordingu The Private Life of Sherlock Holmes dává tušit, že i tentokrát uspěje. Zveřejněné ukázky (viz. výše) jsou toho důkazem.

    Nahrávka Jana Holznera nyní poputuje do mixážních pultů Garetha Williamse v Cambridgi. Je třeba ještě přidat nahrávku sboru, souboru Cornets of the Central Band of the RAF a varhan z katedrály v Peterborough. Teprve pak se dočkáme kýženého vydání EL CIDa. Oproti původnímu plánu, který počítal s balíčkem dvou CD a jedním DVD, které by po vzoru kompletních nahrávek LOTRa přineslo hudbu v prostorovém mixu 5.1, to však v tuto chvíli vypadá, že se James Fitzpatrick rozhodl pro verzi o třech CD. Důvodů je několik.

Na tykačku se strýčkem Jamesem

    V Praze prý nahráli o fous víc hudby, než se dopředu propočítalo, a byla by věčná škoda smést přebytečnou pod stůl. Na třetím CD také vzniká prostor ke zveřejnění nejenom alternativních verzí některých skladeb, Fitzpatrick také konečně bude moci vydat Rózsovu hudbu k POJISTCE SMRTI (Double indemnity, 1944) od Billyho Wildera, klasickému filmu noir, kterou nahrál už během frekvencí k re-recordingu The Private Life of Sherlock Holmes. Tehdy se pro ni nenašlo místo. V datové stopě by se také mělo objevit video z nahrávacích frekvencí. Dalším – a prozaičtějším – důvodem, proč EL CID nebude i na DVD v 5.1 mixu je ten, že na jeho přípravu není dost času ani prostředků. Cena za takový komplet by také byla výrazně vyšší, přičemž není jisté, zda by o DVD fanoušci jevili zájem a byli si ochotni připlatit. Nejpravděpodobněji 3CD EL CID od Tadlow Music vyjde letos na podzim.

    Bližší informace o jednotlivých skladbách, které se 13. a 14. března v Praze nahrávaly, viz. podrobnější poznámky zběhlejšího Douga Raynese.

První nahrávací frekvence 13. března od 09:00 do 13:00

BEN YUSSUF (4:00)
DESTINY (2:00)
BURGOS (0:44)
BAD NEWS (3:26)
THE MEETING (1:54)
THE SLAP (0:36)
NOBLES ENTRY (0:20)
COUNT GORMAZ (0:31)
DEATH OF GORMAZ (0:50)
HONOUR & SORROW (0:44)
COURT OF FERDINAND (1:10)
THE GAUNTLET (0:26)
THE KINGS CHAMPION (1:22)

Druhá nahrávací frekvence 13. března od 14:00 do 18:00

CHIMENE’S DECISION (1:33)
INVESITITURE (0:25)
FANFARE FOR FERDINAND (0:08)
FANFARE FOR RODRIGO
BETRAYAL (1:12)
AMBUSH (2:25)
THE WEDDING (0:36)
THE WEDDING Part 1 (1:37)
ROAD TO ASTURIAS (0:20)
SANCHO’S DEMAND (1:55)
DOLFOS’ MISSION (1:50)
SANCHO’S END (2:25)
RIDE TO VALENCIA (1:40)
ALFONSO’S OATH (0:29)
BANISHMENT (1:00)
FORGIVENESS (2:25)
FOR SPAIN (1:45)

Velký dík za unikátní příležitost nahlédnout do kuchyně re-recordingu Rózsova EL CIDa patří jak producentu Jamesi Fitzpatrickovi, který nás velmi přívětivě strpěl, tak E-Wanovi, který to celé zprostředkoval.

    Tomáš Vlček, Robert Richter


Copyright (c) 2008 GEOFFREY


TOPlist