CONAN THE BARBARIAN: recording sessions

21. 6. 2010 - 25. 6. 2010, Smečky Studios, Praha

 

 


Po úspěšné reinkarnaci legendární kompozice Dimitriho Tiomkina pro western The Alamo Johna Waynea, obrátil hudební producent Luc Van De Ven z belgické nahrávací společnosti Prometheus Records svou pozornost k o poznání novější látce, na kterou se podle svého vyjádření před nedávnem chystal rovněž i sám James Fitzpatrick pro svou vlastní společnost Tadlow Music. Volba padla na jeden z nejpopulárnějších soundtracků vůbec: Conan the Barbarian Basila Poledourise z roku 1982. Ve své době strávil Poledouris prací na hudbě řadu měsíců a výsledkem se tak stal jeho životní opus, kterým Poledouris vzdal holt svému mentorovi z dob studií na USC - Miklósi Rózsovi. V průběhu přibližně rok dlouhého období vystavěl Poledouris svou kompozici na množství hudebních témat, která svým základem sahají až do dob dávno minulých, v nichž se snímek odehrává, a i když se skladatel rozhodl eliminovat dobovou hudbu, svým zvukem se nezřídka blíží Rózsově interpretaci biblických dob, až po občasné odkazy tvorby Richarda Wagnera, Carla Orffa a Igora Stravinského.

    

 Ve své době a "bohužel" až do dnešních dní představuje Conan the Barbarian nejvýznamnější a nejslavnější Poledourisovo dílo, na jehož významu se podepsal rovněž i prostor, který hudbě věnoval ve výsledném snímku režisér John Millius, který po Poledourisovi požadoval, aby některé skladby byly složené již před samotným natáčením, během něhož hudbu často pouštěl a film následně stříhal, aby lépe ladil s Poledourisovou partiturou. Nahrávání původního soundtracku probíhalo v Římě za přispění obsáhlého orchestru Unione Musicisti di Roma čítajícího kromě více než 50 smyčců rovněž i dvě harfy, klavír, 6 lesních rohů, 2 tuby, 4 trubky, 4 pozouny a tradiční dechovou sestavu, kterou dále doplnila skupina 6 perkusistů a občasné středověké nástroje mezi nimiž nechyběla ani viola da gamba a cymbál. Identický ansámbl nástrojů se sešel rovněž i při nahrávání nové nahrávky v provedení členů The City of Prague Philharmonic Orchestra and Chorus .

 

O následných osudech Poledourisovy kompletní nahrávky kolují rozličné teorie, které se nejčastěji shodují pouze v nedostupnosti dostatečně kvalitních masterů (ať již z důvodu ztráty či neopravitelného poškození zubem času) pro jejich vydání v plné podobě. Osvědčený tým pod vedením Jamese Fitzpatricka tak shromáždil dohromady veškeré partitury rekonstruované pro Poledourisův koncert ve španělské Úbedě, který dále doplnily Poledourisovy vlastní původní partitury, jež poskytla jeho dcera Zoe, která i se svou mladší sestrou dohlížela nad průběhem prvních pár nahrávacích frekvencí přes internetové propojení s jejich domem v Los Angeles a na stranu hudebníků a dirigenta Nica Rainea v žádném ohledu nešetřily chválou . Paradoxně právě nově restaurované partitury pro španělský koncert byly tím jediným, co brzdilo průběh jinak velmi hladce probíhajícího nahrávání. Z důvodů četných chyb byly partitury ještě dále opravovány i v průběhu nahrávání. Za zmínku stojí skutečnost, že např. skladba The Orgy, která byla rovněž restaurována pro daný koncert nakonec nebyla jeho součástí právě z důvodů nepříliš vydařené rekonstrukce a četných chyb. Nahrávání nové verze probíhalo pod taktovkou Nica Rainea Ve Smečkách v datech:

 

 

Pondělí 21. června 2010:
velký orchestr (14:00 - 18:00 & 19:00 - 23:00)
 
Úterý 22. června 2010:
velký orchestr (09:00 - 13:00)
  
Středa 23. června 2010:
střední orchestr (09:00 - 13:00)
malý orchestr (14:00 - 18:00)
cymbál "overdubs" (19:00 - 23:00)
 
Středa 25. června 2010:
pouze pěvecký sbor

 
Pod taktovkou Nica Rainea se svého vzkříšení dočkala kompletní Poledourisova původní partitura, která sice během samotného nahrávání neobsahovala některé sekvence, jež ve filmu samotném vznikly sestřihem úryvků z jiných skladeb (bitva po scéně orgií a závěrečné titulky), ale na výsledném albu nakonec přecejen zazní.  Jedinou významnější sekvencí, která na výsledném 2CD chybí je filmová verze The Tower of Set, k níž jsou naopak k dispoziici dvě alternativní verze - jak původní Poledourisovo aranžmá skladby z kolekce La Cantigas de Santa Maria - kterou ve 12. století zkompiloval Alfonso the Wise (čítá téměř 400 dobových písní a jako inspirační zdroj svého času posloužila rovněž i Miklósi Rózsovi při práci na El Cidovi ), a jejíž původní verze doplněná o fragmenty Poledourisovo aranžmá doprovází scénu ve filmu. Na 2CD tak naopak zazní jak Poledourisovo aranžmá této staré skladby, tak rovněž i jeho vlastní kompozice, která měla scénu původně podbarvovat. 
 
Narozdíl od většiny ostatních projektů "Tadlow týmu" nahrávání Conana probíhalo na přeskáčku, aby nedocházelo ke zbytečným a nákladným prostojům celého orchestru v průběhu nahrávání menších skladeb, které tvoří pouze hrstka hudebníků. Zatímco v úvodních dnech tak byly nahrány některé z největších skladeb, nahrávání samotné končilo skladbami v podání pouze 6 viol, sólové flétny a skupiny perkusistů, jejichž rytmus byl dále podbarven údery kláves klavíru, které jsou v původní nahrávce jen těžko patrné. K vrcholům nahrávání se tak řadily nejen některé z největších skladeb kompozice (Anvil of Crom, Battle of the Mounds, Riders of Doom nebo Mountain of Power Procession), ale i některé z těchto menších skladeb (za zmínku stojí především mimořádně působivé crescendo čistě perkusní skladby Wolf Witch). Týdenní nahrávání završily overdubs s cymbálem a páteční nahrávací frekvence určená pouze pro sborové sekvence, jejichž text musel být kompletně rekonstruován z důvodu ztráty původních textů.
 

 
Nová nahrávka Conana by v tuto chvíli měla být dostupná ve všech specializovaných zahraničních internetových obchodech. Za nejvýhodnějších podmínek je dostupná například zde.


Text a foto: Petr Kocanda

Poděkování za umožnění návštěvy během nahrávání patří Jamesi Fitzpatrickovi, Nicu Raineovi,
Lucii Švehlové, zvukovému mistrovi Janu Holznerovi a všem hudebníkům.
   

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RENACUAJO
(composed by Nic Raine)


   

 


TOPlist