Jerome Moross


 Adventures of Huckleberry Finn, The

ber-tram: "Rozjíždí se to jako skočná moravská veselka, jíž rychle učiní přítrž zpátečka k zaužívanému americkému kompozičnímu jazyku v příkladné artikulaci Jeroma Morosse. Ten dopustí, což u něho bývá výjimečné, aby se několikrát zpívalo. Budiž, k dětskému veselému dobrodružství to patří, a určitě je lepší, když se zpěv odbude tady, než kdyby se infiltroval např. do Velké země, jak se původně uvažovalo!"  ****   (6.1.2016)
 

 Big Country, The (73 min)

ber-tram: "Původní jadrný zvuk vtahuje málem o šest dekád zpátky, a to i ke stopám, které ve filmu nezazněly. Soundtrack zvíci 73 minut ve 42 stopách (vydání La-La Land) patrně tedy postihuje komplex, jenž pro film skladatel zamýšlel, přičemž naštěstí rezignoval na písňovou formu hlavního tématu. To patří mezi jedno z nejlepších, co kdy pro western vzniklo, a The Big Country jako celek nesmí chybět v žádné sbírce soundtracků. Už jen z trucu, že měla vyhrát Oscara, ne jen nominaci."  *****   (23.12.2015)
 

 Big Country, The (re-recording, Bremner)

ber-tram: "Re-recording pořízený třicet let po originálu Tony Bremnerem řídícím těleso The Philharmonia Orchestra mi opět připomněl, že jsem kdesi četl o inspiraci čerpané Morossem z Dvořákovy Novosvětské, jenže zaboha nevím kde! Na Soundtrackingu 2015 v dejvické Klubovně jsem se sice pokusil styčné plochy demonstrovat na zvukových ukázkách, ale paměť jsem tím neobčerstvil a pramen informace neodhalil!"  *****   (29.12.2015)
 

 Cardinal, The (Preamble, 36 min)

ber-tram: "Jediný titul, který z Morossovy dílny nedopadl alespoň na tradiční čtyři hvězdy. Bimbání zvonů v úvodu se ještě přetaví v typickou vypravěčskou intonaci, ale už třetí skladba se výmluvně jmenuje Dixieland: Tango, a mě taková (pseudo)autorská source music nesedí obecně, tím méně u Morosse. Nápodobné mimikry nasazuje pátá písnička, přičemž šesté, nejdelší pásmo The Cardinal In Vienna vesměs podkuřuje Straussovým valčíkům (dějištěm je holt Vindobona...). A to už jsme za půlkou. Sedmá Annemarie opět křepčí jako pominutá swingem či walzem a po zbývajících deset minut konečně hovoří sluchově povědomý Moross. Čili CD od Preamble vypouští pachuť fousaté slátaniny, asi ruku v ruce s rozpačitě hodnoceným filmem."  ***   (7.1.2016)
 

 Cardinal: The Classic Film Music of J. Moross, The (kompilace) (re-recording)

ber-tram: "Báječná kompilace (r. 2000, Silva Screen), ale spíše tím, že kromě děl stěžejních (Jayhawkers / Proud Rebel / Cardinal), která vyšla uceleněji, představuje také Morossovy začátky: Close-Up (1948), The Captive City (1952) a jeho příspěvek pro Cinerama dokument Seven Wonders Of The World (1956). Jednotný zvuk dvoucédéčku dodává The City Of Prague Philharmonic pod vedením Paula Batemana, resp. Nica Rainea."  *****   (17.12.2015)
 

 Frankie and Johnny (concert work)

ber-tram: "Baletní kus (1938) na můj vkus jaksi skřípe, v porovnání s pozdějšími souměrnými partiturami pro film. K avantgardní klasice jej přibližuje pichlavější zvuk, jakož i neurotický sopránový zpěv, který mi nikdy moc neimponoval (texty jsou v bookletu)."  ***   (30.12.2015)
 

 Jayhawkers, The

ber-tram: "Ve westernové triádě napěchované do dvouletky zaujímají The Jayhawkers chronologicky poslední místo, vznikly až r. 1959. Nic nového pod sluncem, cítí již znalec Morossova amerického soundu. Z reproduktorů přetéká nervní optimismus střídaný jemnější lyrikou a není zde místo pro kazivý lomoz. Co Intradě jako vydavateli vytýkám, že v soupisu skladeb docela anonymizovala a v bookletu neokomentovala, kde se schovává Two Brothers Theme, ze kterého vyrašila znělka k TV serii Wagon Train."  ****   (4.1.2016)
 

 Last Judgement, The (concert work)

ber-tram: "Ani v průběhu výdělečné filmové kariéry neuhnul Moross ve své klasické linii z průrazného, leč nezáludného melodického kurzu. Zdálo by se až, že byl skladatelem jednoho výrazu. Naštěstí v r. 1953 ještě nevyřkl ´poslední soud´."  ****   (22.12.2015)
 

 National Geographic Presents: Grizzly!

ber-tram: "Komplementární CD - kdo nemusí Bernsteina, sáhne po Morossovi a vice versa. Já mám rád oba. A abych nevymýšlel něco třeskutě originálního, ocituji sám sebe z komentáře k Bernsteinovi: schůzka na 12. zápisu Intrada Special Collection týkající se dvou přírodopisných snímků pro National Geographic (1967) dopadla tušenou remízou. Bernstein se k Yankee Sails Across Europe vyjádřil typicky po svém, od Morosse se téhož dočkal Grizzly! Každý si na to vybral zhruba půlhodinu a oba zmínili téma National Geographic, o němž je mi zatím záhadou, kdo ho vlastně složil?"  ****   (12.1.2016)
 

 Proud Rebel, The (Screen Classics, 56 min)

ber-tram: "Proud Rebel by se zdál oslnivým ohňostrojem nápadů, kdyby nesousedil tak blízko s Velkou zemí, popř. i s The Jayhawkers. Nahrávka má původní monaurální zvuk, vyšla v edici Screen Classics a v hodině přináší všechno, co Morosse identifikuje, tzn. rádoby jednoduchý, energický kvas, a na jiné jeho poměry tuze drsný start a občas i průběh. A na závěr v instrumentální verzi písničku, k níž se text stihl napsat, chválabohu ne nahrát."  ****   (21.12.2015)
 

 Symphony No. 1 (concert work)

ber-tram: "První symfonii složil šest let před prvotinou filmovou, nicméně osobitá intonace je neklamná. Živá voda příjemně proplachuje ušní kanálky a zprudka vtéká do přesného soustrojí London Symphony Orchestra pod taktovkou dámy JoAnn Falletové."  ****   (18.12.2015)
 

 Valley of Gwangi: The Classic Film Music of J. Moross, The (kompilace) (re-recording)

ber-tram: "Není nad to se pomocí dvou kompilací seznámit s takřka celou filmografií skladatele. U několika položkového Morosse to jde. Podobně jako sbírka The Cardinal nabízí The Valley Of Gwangi pár titulů klíčových (Adventures Of Huckleberry Finn / War Lord), které vyšly uceleněji, i práce vedlejší; s výjimkou té poslední z r. 1969, patrně vůbec poslední ve filmografii skladatele, která se propašovala i do samého názvu perfektní kompilace vydané v r. 1995 u Silva Screen."  *****   (13.1.2016)
 

 Variations on a Waltz for Orchestra (concert work)

ber-tram: "Přehledná waltzová šablona svádí ve variacích k pojetí laskavě houpavému i bouřlivě divokému a skladatel holduje obojímu. Tato práce (1944) sdílí CD se Symphony No. 1 a The Last Judgement, tzn. jde o pěkný a názorný výbor z vážné tvorby J. Morosse."  ****   (28.12.2015)
 

 War Lord, The

ber-tram: "The War Lord je poslední autorovo velké dílo složené pro velký film, které okupuje samostatné CD (vyšlo až po 30 letech u Varese Sarabande VSD-5536), ačkoliv hudební rozsah není valný. Pokud CD skutečně zahrnuje všechno, pak Moross složil 25 minut a zbylých pět Hans J. Salter. Moross skládá měkce a přehledně, to víme, Salterovy skladby jsou pro daný účel malinko zubatější."  ****   (8.1.2016)
 

 Willie the Weeper (concert work)

ber-tram: "Taneční kantáta se délkou skoro 35 minut blíží soundtracku, hudebním pojetím většinou zhurta odsekávanému a propletenému sveřepým tenorem a sborem, jež se v závěru odevzdávají muzikálově-písňové formě (libreto v bookletu). Konečně látka (uvedena v r. 1948) představující Morosse v jiné poloze, byť nehraje tak sympaticky jako jeho soundtracky."  ***   (5.1.2016)
 


 


TOPlist