Soundtracking 22
5. 2. 2011 - PragoFFest, Modrá škola, Praha-Háje
 

(po najetí myší na fotku se zobrazí komentář)

V sobotu 5. února 2011 se konala pro české fanoušky filmové hudby již tradiční událost - Soundtracking. Avšak v jedné věci již Soundtracking tradiční nebyl - konal se poprvé v rámci PragoFFestu. Důvodem bylo především zkusit vyměnit tradiční "hospodské" setkání za o úroveň vyšší. V rámci velkého festivalu (jakým PragoFFest jest) to umožnilo být více otevření širšímu okruhu veřejnosti. Protože ruku na srdce, již dlouhá léta jsou Soundtrackingy čím dál více skomírající a svým způsobem izolovanou akcí, která se snaží ve svém klesajícím počtu soundtrackových veteránů navrátit svůj dřívější věhlas, slávu a bohatství....... tedy bohatou účast. Jak to tedy dopadlo? Těžko říct, echt soundtrackoví pardálové 5. února všeho nechali a na Soundtracking spěchali. Jenže to je pořád stejná hrstka lidí. Naštěstí díky PragoFFestu přišli i další "nesoundtrackoví" návštěvníci, učebna se naplnila a ostudný scénář se tak naštěstí rozplynul za zvuků koncertu pro saxofon Michaela Kamena.
 

A tímto jsme na začátku programu Soundtrackingu. Tím byl právě tento koncert Michaela Kamena. Nesl se jako příjemné pozadí při ranním setkávání soundtrackářů a jejich bujarém debatování. Co nás však všechny postupně vyvedlo z konverzačního zaujetí byly videoukázky doprovázející koncert. Lechtivé scénky na pozadí koncertu byly občas tak lechtivé, že na koncert nakonec koukali úplně všichni.
Po tomto pěkném úvodu přišel další skvělý bod programu - záznam rozhovoru s Bearem McCrearym, který vedla jeho snoubenka a zorganizován byl společností Google. V tomto rozhovoru jsem zjistil mnoho potěšujících informací. Jednak, že Bear McCreary je velice sympatický, zábavný a mluvný člověk (mnoho pozitivních indícií pro jeho možnou návštěvu jako hosta SoundtraConu) a také už vím, čí hlas zpívá v úvodních titulcích Battlestar Galacticy - jeho snoubenky!
 


Následovala dá se říci již tradiční soutěž - Soundtrackové hádanky. Režie se ujal opět Anthony a opět byl kladen důraz na nesložitost hádanek, protože nechceme, aby "nesoundtrackoví" návštěvníci vraceli čisté papíry. Tato soutěž pro mě osobně byla v jedné věci radostnou a v druhé nervydrásající. Objevil jsem totiž další krásný soundtrack k poslechu - Ghost Writer Alexandra Desplata, ale na druhou stranu se mi skoro zavařil mozek, když jsem si nemohl vzpomenout na profláklou ukázku z Beautiful Mind.
 


Následovalo povídání Sally, E-Wana a Littleborga o hudebním výletu do londýnské Royal Albert Hall, kde se minulý rok konal Concert for Care. Mimo úžasného hudebního zážitku měla tato mise ještě další krásné momenty - podařilo se jim (jako jediným účastníkům) pochytat neuvěřitelné množství světoznámých zúčastněných skladatelů, podarovat je, získat jejich podpisy a společně se s nimi vyfotit Za tento nadlidský výkon si zaslouží náš upřímný a závistiplný obdiv.
Jakmile jsme se psychicky vrátili z Londýna, přišel oddychový čas na koncert Doctora Who, který má snad už i u nás bohatou fanouškovskou základnu. V této základně se však já a několik dalších soundtrackářů stále nenacházím a tak jsme vyrazili za jídlem. Nejbližší objekt, kde se dalo objednat teplé jídlo, byla restaurace Stodola. Očekávajíce narvanou hospodu nesměle jsme vstoupili a čekal nás uklidňující pohled na prázdné stoly, které nabádaly k hodování.
 


Po dobrém jídle následoval stejně dobrý pokračující program Soundtrackingu. Vyhlašovali se vítězové a nebylo poražených, pouze nepřítomných. A tak už to chvíli vypadalo, že dostanou cenu jen ti, kteří se vyhlašování výsledků zůčastní. Naštěstí tam nepřítomní měli kamarády a kamarádky, kteří je po Modré škole vyčmuchali a pro zasloužené ceny přivlekli. Zde je tabulka výsledků soutěže:

umístění nick počet bodů
1. VanTom 31 bodů
2.-3. Zia, Ubik 30 bodů
4. bertram 25,5 bodů
5. Milan Klíma 24 bodů
6. Kalidor 22,5 bodů
7. Markéta Rovenka 16 bodů
8.-9. Jack & Phoebe, Štěpán V. 15 bodů
10.-11. M.A.R., Lukif & Monisek 14,5 bodů
12. Chozito 03 9,5 bodů
13 Soník & Miška 7 bodů

Na program se dostal i neplánovaný, ale o to příjemnější bod - vzpomínka na právě zesnulého světového skladatele filmové hudby - Johna Barryho. Prezentaci pro tuto vzpomínku připravil Anthony a díky ní jsme si mohli připomenout filmy, které se mohly pyšnit krásou hudby Johna Barryho.
 


Jakmile se přiblížila 16-tá hodina, přišel velmi očekávaný host - Jiří Korynta. Mnoho lidí ho již znalo z koncertů Pražského filmového orchestru, který založil a diriguje. Já jsem doposud neměl tu čest a čekalo mě velice přínosné, zábavné a milé setkání s tímto sympatickým a entuziasmem oplývajícím člověkem. Opravdu jeho historky ze světa koncertování filmové hudby mě velice pobavily a celkem mi bylo i líto, že byla tato debata jen na hodinu.
Jiřího Koryntu vystřídala Hana’an a spolu s ní jsme se vydali do hudební prehistorie. Do dávných dob, kdy jsme všichni ještě byli na houbách, kdy se ještě nekonaly Soundtrackingy, kdy filmová hudba byla ještě v plenkách a kdy vznikaly první zvukové a hudební aparatury. Tato přednáška byla velice přínosná jak množstvím zvukových a obrazových ukázek, tak i doporučeními na výstavy, kde je možno shlédnout historické hudební nástroje.
 


Tento bod byl pro mě bohužel posledním a nezbývalo mi, než se pomalu vydat na cestu domů. V programu ještě následovala např. oblíbená Jhershawova přednáška "Hudba v Anime", kde ze zkušenosti v žádném případě nehrozila nízká účast. Po Jhershawovi následoval výlet do Počátku, ale ne všeho, ale do filmového soundtracku k filmu "Počátek". No a místo borce na konec to byla žena, konkrétně koncert Eleni Karaindrou: Elegy for the Uprooting.
Soundtracking se nesl opět v duchu setkání přátel s tímto krásným koníčkem, a obohaceným návštěvou dalších zájemců o tento magický svět utrácení za limitky, honosením oblíbených skladatelů a neutuchající lačnosti po této krásné hudbě. Tak je to správné, tak to má být.

 

Text: Kalidor, Foto: Kalidor