Soundtracking 5 / Február 2002
 

 
 

 

 


Obvyklá soundtrackingová atmosféra:
Wolodja, E-Wan a Gimli.
 

 
Toto je ten stôl, na ktorom budú o pár hodín
škripotať CD-čka pod fuxoftovým zadkom.
 

 

 

Zatiaľ každý soundtracking bol niečím výnimočný. Ten prvý bol skrátka tým prvým, ten druhý sa po prvý raz odohrával v priestoroch dealerovho bowlingu, na ten tretí medzi nás prvý krát zavítala slečna soundtrackárka KevSpa, v rámci toho štvrtého nám fuxoft zahral na jeho synťáku a na tom piatom... na tom sme jednak boli poctení exkluzívnou návštevou držiteľa českého leva za hudbu k filmu Kytice - hudobného skladateľa Jana Jiráska - a tiež sme pokrstili naše prvé kompilačné CD zo série "Soundtracking CD Club".

   

 

 

 
Dvaja z najskalnejších: vysmiaty pepak a
začítaný Lokutus sa vzdelávajú.
 

 
TToper zase mele ostošesť, Dragon sa už z tých kecov chytá
za hlavu a Frazer z nich už dostáva Vertigo.
 

   
Najlepšie na návšteve pána Jiráska bolo práve to, že ju nikto neočakával. V našom diskusnom klube na Okounovi síce zopár krát padla zmienka o tom, že medzi nás možno zavíta, no išlo iba o dohady. Jeho návšteva bola neistá ešte aj v osudnú sobotu ráno, kedy mi po telefóne oznámil svoju predpokladanú neúčasť z dôvodu maximálnej pracovnej vyťaženosti. Lenže poobede, keď som sa už začal zmierovať s odkladom jeho návštevy na budúci Soundtracking, mi telefón zazvonil ešte raz...
   

 

 

 
Fuxoft, Woodstock a nejaká ďalšia fuxoftova
multimediálna hračka do vrecka.
 

Stixy s Thomasom v zanietenej diskusii a vyškerená
KevSpa v zanietenom posluchu.

   
Neboli ani štyri hodiny a práve prebiehala druhá, CD časť súťaže (tú prvú mal na svedomí fuxoft s jeho synťákom), keď medzi nás pán skladateľ zavítal. Po príchode sa naprv ešte čoby úplný anonym zahrial teplým čajom a už o pár minút neskôr bol predstavený vyše tridsať člennému osadenstvu Soundtrackingu a stal sa na celé dve hodiny stredobodom jeho pozornosti. Priniesol si so sebou aj zopár súkromných CD-čiek, no pre neutíchajúcu debatu sa nakoniec dostalo iba na prehratie alternatívnej verzie úvodnej skladby z Kytice s vokálmi Lucie Bílé (pre oficiálne vydanie soundtracku sa producenti rozhodli pre Sisu Sklovskú).
   

 

 

 
Soundtrackársky obed: Epizóda I - Posledný skaut IRONWILL
 

 
Soundtrackársky obed: Epizóda II - Veľká žranica
 
   
Najaktívnejším zo soundtrackárov čo do zvedavosti bol jednoznačne investigatívny žurnalista TToper, ktorý si ulovil Jiráska ešte aj po skončení dvoj hodinovej kolektívnej diskusie. Keď som chcel túto diskusiu prerušiť, aby ju pán skladateľ spestril jeho vlastnou syntezátorovou verziou kyticového ústredného motívu a spravil si s nami spoločnú fotografiu, mal som s TToperom naozaj čo robiť. Ale nakoniec to všetko dobre dopadlo a dočkali sme sa ako Jiráskovho live koncertu, tak i jeho účasti pri fotení tradičného gruppen fota.
   

 

 
Jeden z tých, ktorí plnia naše sny a robia naše
pobývanie na tomto svete pestrejším.
 

 

 


Ústredný
motív
z Kytice
naživo,
priamo
od jeho
autora.
 
 

 
Návšteva pán skladateľa bola naozaj veľmi príjemnou skúsenosťou a ako mi písal o pár dní neskôr, stala sa prínosnou aj preňho samého, pretože ho inšpirovala k zamysleniu sa nad niektorými našimi postrehmi a poznámkami z diskusie. Až dovtedy sa totiž nestretol zoči voči s toľkými fanúšikmi filmovej hudby, ktorý by tento biznisový produkt konzumovali s toľkou vážnosťou a zanietením. A svoj údiv potvrdil čiastočne aj svojou hláškou "Vy to asi berete hodně vážne, co?", keď počas diskusie započul praskot obalov tuctov CD-čiek pod fuxoftovým zadkom, rozvaľujúcim sa na biliardovom stole.
 

 

 

 
Diskusia s váženým hosťom, skladateľom Janom Jiráskom, bola bezpochyby zatiaľ najvzácnejším okamihom existencie Soundtrackingu.
 
   

Ako som už spomínal vyššie, piate vydanie bolo výnimočné tiež krstom prvej "Soundtracking CD Club" kompilácie. Tie sa už čoskoro stanú tradíciou a ich úlohou bude predovšetkým oboznámiť ostatných soundtrackárov s tvorbou menších skladateľov. Každé CD bude osobne zostavenou kompiláciou individuálneho soundtrackára, ktorý bude cítiť potrebu zviditeľniť svojho opomíňaného miláčika. Prvé CD má na svedomí hyperaktívny soundtrackár Lokutus, ktorý jeho obsah venoval Joelovi McNeelymu (Sally Hemmings, Iron Will, Flipper). Celkový počet CD je 40 a pokiaľ by ste mali o jedno z nich záujem, napíšte si mu oň. Je viac než pravdepodobné, že aj tie posledné kusy, ktoré mu ešte zostali, sa neúčastníkmi akcie rozoberú coby-dup a každé jedno CD (so svojím poradovým číslom) sa časom stane vzácnosťou.
 

Takže takýto veľký krok vpred sme zaznamenali na našom piatom Soundtrackingu. Účasť celebrity Jiráskovho formátu, podčiarknutá zavedním príjemnej tradície vydávania vlastných, kolektívnych soundtrackových kompilácií. Po každom Soundtrackingu som v milom údive, ako krásne ideme krôčik po krôčiku vpred a ako sa z našich, pôvodne maličkých stretávok, stávajú plnohodnodnotné akcie až kultútnych rozmerov. Ako po každých tých niekoľkých mesiacoch zavítam medzi tých istých ľudí a cítim, že sme všetci zase o niečo vyspelejší a v problematike filmovej hudby zbehlejší. Soundtracking už nevnímame ako nejakú výnimočnú udalosťou, ale ako úplnu samozrejmosť. Poučnú a nevyhnutnú samozrejmosť, bez ktorej by sme si naše pobývanie na tejto planéte snáď už ani nevedeli predstaviť. No nie je to krásne?! :)

 

 

 
Stixy, Janchor, cityman, imf, Dealer, TToper, Jirka, Douglas, fuxoft, KevSpa, Petr, Stanley,
E-Wan, Dragon, Gimli, Ubik, Wolodja, Lokutus, zkapa, Frazer, MPEGyna, Palto, Kermit XT

Steve, IRONWILL, Thomas, vážený hosť Jan Jirásek, pepak, POMO, YaroslaF, VanTom
 

 


Text a fotografie Copyright (c) 2002 Martin Pomothy