EXODUS: recording sessions

28. 3. 2009 - 30. 3. 2009, Smečky Studios, Praha

    


Poslední březnový víkend se pražské nahrávací studio Ve Smečkách zaplnilo celkem 84 členy The City of Prague Philharmonic Orchestra, kteří se sešli, aby pod taktovkou renomovaného Nica Rainea nahráli další z titulů z dob dávno minulých – kompletní verzi klasického soundtracku Ernesta Golda pro více než čtyřhodinový snímek Otto Premingera Exodus. Tento film z roku 1960, na motivy bestselleru Leona Urise, pojednává o cestě skupiny židů z Kypru do Palestiny a následném formování státu Izrael.

 

Ernest Gold strávil prací na tomto projektu řadu měsíců, během nichž opakovaně navštěvoval lokace a výsledný soundtrack nahrál s Londýnskou filharmonií. Zbytek je, jak se říká, historie. Goldovo Exodus theme doslova oblétlo svět, na příčkách někdejších hitparád setrvalo po celých 14 týdnů a Exodus kromě Oscara svému autorovi vynesl i dvě ceny Grammy.

Goldův soundtrack však obsahuje mnohem víc než jen rozličné variace slavného hlavního tématu. Skladatel ve své kompozici představuje řadu vedlejších témat, jež přísluší jednotlivým hlavním postavám, které vytvořili mj. Paul Newman, Eva Maria Saintová, Hugh Griffith či Ralph Richardson. V rámci přípravy a několikaměsíční práce na své kompozici Gold do své hudby zakomponoval i některé lokální lidové skladby a témata jak židovské, tak i arabské provenience, mezi nimiž nechybí ani variace izraelské hymny Hatikvah.

 

Až do dnešních dní se Exodus dočkal svého vydání pouze ve značně zkrácené podobě (i když při pohledu na enormní stopáž snímku se stále jedná o hudbou zřídka podkreslený obraz) a původní LP vydání obsahovalo řadu skladeb spojených do delších celků. V létě 2009 se tak budou mít posluchači možnost poprvé setkat s kompletní Goldovou původní hudbou, která bude vydána společností Tadlow Music Jamese Fitzpatricka v podobě 2CD, které by kromě kompletní nahrávky a bonus tracků (mj. i výběru skladeb z dalších Goldových kompozic) mělo obsahovat i interaktivní materiál natočený během sobotních nahrávacích frekvencí.  

 

 

P.S.: O tom zda-li bude v současnosti již téměř dvacetiletá spolupráce Jamese Fitzpatricka s Pražskými filharmoniky pokračovat i nadále, rozhodne jen čas. Příchozí návštěvníky sice vítá nad vchodem do budovy reklamní poutač inzerující prodej budovy, ale jak se zdá, situace okolo prodeje tohoto historického nahrávacího studia (počátky fungování Smeček se datují až do roku 1947) se v současnosti uklidnila, nikoliv však vyjasnila. Dosud není jasné, jak dlouho bude toto nahrávací studio ještě fungovat a jestli tedy nahrávání některých z dalších plánovaných projektů Jamese Fitzpatricka (čítajících tituly jako Lawrence z Arábie, Taras Bulba či Quo Vadis?) bude pokračovat ještě v této lokalitě či bude nuceně odsunuto do některé nové pražské lokace (vyžadující nákladné a časově náročné zřízení nového nahrávacího studia) či do zahraničí…

 

  

  

          


Text a videa: Petr Kocanda                                                                                 Foto: Tomáš Vlček

Poděkování za umožnění naší návštěvy během nahrávání patří především Jamesi Fitzpatrickovi, Nicu Raineovi, zvukovému mistrovi Janu Holznerovi a všem hudebníkům, kteří naši přítomnosti umožnili a E-Wanovi, který to celé zorganizoval.
  

    

  

Videosekce


     

 


TOPlist