THE ALAMO: recording sessions

24. 11. 2009 - 27. 11. 2009, Smečky Studios, Praha


Legendární western Johna Waynea The Alamo (1960) poznamenaly v době jeho uvedení četné střihové úpravy, které vedly ke zkrácení původně 200 minutové verze na až "střídmých" 140 minut. U příležitosti 50. výročí vzniku tohoto klasického (byť nikoliv bezchybného) díla světové filmografie byl film restaurován z dostupných materiálů do podoby blížící se verzi uvedené v rámci roadshowingu (= distribuční princip, při kterém jsou filmovým dílům přisuzovány známky společenské události a filmy jsou uváděny v luxusních kinech ve vybraných městech po krátkou dobu a součástí jejich promítání je předehra, mezihra a exit music).

Při této příležitosti se svého nového nahrání dočkal i legendární soundtrack, který pro film zkomponoval Dimitri Tiomkin (1894-1979). Tento původem ruský skladatel, stejně jako celá řada jeho kolegů ze střední a východní Evropy, odcestoval do Spojených států v době nástupu Hitlera k moci a společně s Maxem Steinerem a Erichem Wolfgangem Korngoldem se podílel na definování tzv. "Hollywoodského zvuku".

Belgická nahrávací společnost Prometheus Records, stojící za touto masivní produkcí, najala služby producenta Jamese Fitzpatricka a dirigenta Nica Rainea, kteří v závěru listopadu 2009 nahráli za přítomnosti skladatelovy vdovy Olivie Tiomkin-Douglasové s Pražskými filharmoniky kompletní hudbu k tomuto snímku. Datum vydání bylo na 11. května 2010 v podobě 3CD, které kromě kompletní původní hudby (v délce 136 minut)obsahuje i celou řadu alternativních verzí vybraných skladeb a písní, které pro film Tiomkin zkomponoval spolu s textařem Paulem Francisem Websterem. Nové nahrávky sborových partů se opět ujal sbor The Crounch End Festival Chorus, které v rámci písní doplnil zpěvák David Shannon. Instrumentální variace písní "The Green Leaves of Summer" a "Ballad of the Alamo" se prolínají celou nahrávkou již od úvodní předehry až po četné fragmenty rozeseté v průběhu celé partitury a nevyjímaje ani perkusně vystavěné akční sekvence pro finále snímku.

  

Nahrávání Tiomkinovy mimořádně rozsáhlé a tematicky pestré kompozice probíhalo na základě původních partitur v průběhu čtyř dní, kdy rozsah orchestru kolísal od vcelku střídmých 40 hráčů až na dvojnásobek. Značný nárůst zaznamenala především žesťová sekce, kterou první den tvořila pouze jedna trubka a jeden lesní roh a postupně se počet hráčů rozrostl na 4 lesní rohy, 3 trubky, 3 pozouny a 1 tubu. Tiomkinově westernové hudbě vévodí především četná sóla na trubku, kterou dále doplňuje rovněž akordeón a kytara. Představu o celkovém stylovém rozsahu a tematické pestrosti Tiomkinova pravděpodobně životního díla vám poskytne následující video:

CD je v současnosti možné objednat z většiny specializovaných internetových obchodů. Pro našince nejvýhodněji a nejrychleji na stránkách Tadlow Music.


Text a foto: Petr Kocanda

Poděkování za umožnění návštěvy během nahrávání patří Jamesi Fitzpatrickovi, Nicu Raineovi, Lucii Švehlové, Olivii Tiomkin-Douglasové, zvukovému mistrovi Janu Holznerovi, všem hudebníkům a E-Wanovi.
  

 

     1. den
 

Dirigent Nic Raine, producent James Fitzpatrick a Olivie Tiomkin-Douglas.

 

 

 

 

2. den

 

 

 

3. den

     


TOPlist