Portrét:
Randy Newman 

 

FILMOGRAFIE:

 

2009
The Frog Princess

2008
Leatherheads

2006
 Cars

2004
Meet the Fockers

2003
Seabiscuit

2001
Monsters, Inc.

2000
Meet the Parents

1999
Toy Story 2

1998
A Bug's Life
Pleasantville

1997
Cats Don't Dance
Air Force One (rejected)

1996
Michael
James and the Giant Peach

1995
Faust (musical)
Toy Story

1994
Maverick
The Paper

1990
Avalon
Awakenings
Cop Rock
The Marshall Chronicles

1989
Parenthood

1986
!Three Amigos!

1984
The Natural

1981
Ragtime

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Další člen hollywoodského klanu Newmanových – synovec legendárního Alfreda a rovněž hollywoodským průmyslem zlákaných strýců Emila a Lionela; bratranec skladatelů Davida a Thomase; Randy není přímo napojen na hudební větev rozsáhlé rodiny. Randy Newman (narozený 28. listopadu 1943) je synem proslulého fyzika Irvinga Newmana, který i přesto, že se nikdy neúčastnil tradice šíření slávy Hollywoodu, složil jeden song pro Binga Crosbyho.

Randy Newman již od dětství projevoval hudební sklony a již před dovršením svých 18 let, byl uznávaným písničkářem. Studium hudby na UCLA přerušil rok před absolvováním, aby se mohl soustředit na plnění kontraktu uzavřeného s Reprise Records a první sólové album vydává roku 1968. I když album nezaznamenalo zpočátku příliš výrazný úspěch, postupem času (a především v průběhu 70. let) se z Newmana stává uznávaný hitmaker, který kromě zpívání vlastních skladeb spolupracuje i s předními hudebníky jako Rayem Charlesem, Peggy Lee či Wilsonem Pickettem.

V rámci filmové tvorby debutoval hudbou a písněmi k dnes již zapomenutému snímku Bez cigaret (Cold Turkey, 1971). Jeho filmová kariéra však začíná nabírat obrátky až o 10 let později, kdy byl Newmanův retrostyl vhodný pro Formanovu adaptaci Doctrowova Ragtimu (1981). Výsledná kompozice kombinuje především piáno s pár dobovými nástroji a svým zvukem dokonale dotváří atmosféru počátku 20. století. Výsledkem jsou první Newmanovy nominace na Oscara v kategoriích Nejlepší původní hudba a Nejlepší píseň (z celkového počtu 16 nominací). Podobně dobovým byl i Levinsonův snímek Přirozený talent (The Natural, 1984), který jako první poskytl Newmanovi možnost pracovat s větším symfonickým tělesem.

Po většinu své kariéry Newman pravidelně střídá dva klobouky a pro své filmové projekty skládá i původní písně. Jeho filmografie je do roku 1981 tvořena především rozličnými songy využitými v různých snímcích a televizních projektech. Po úspěchu svých prvních filmových kompozic pečlivě volí své filmové projekty. Zatímco pro Landisovi Tři Amigos! (Three Amigos!, 1986) skládá jen původní písně a zbytek hudby obstárává westernový veterán Elmer Bernstein, s nástupem 90. let začíná směřovat svou kariéru blíže filmovým směrem a skládáním instrumentální filmové hudby. Spolupracuje s Ronem Howardem na snímcích Rodičovství (Parenthood, 1989) a Noviny (Paper, 1994).


                  
 

V průběhu 90. let Newman nachází nové domény pro svou filmovou hudbu. Prvním jsou komorní dramata - jako jeho druhá spolupráce s Barry Levinsonem Avalon (1990) a Marshallové Čas probuzení (Awakennings, 1990). Přesto v jeho tvorbě následujících let (až do současnosti) převládají komedie rozličných stylů, které jsou odpovídajícím protipólem často satirických a ironických textů jeho písní. Zlomovým rokem se stává 1995, kdy je do kin uvedena první Newmanova veleúspěšná spolupráce s animačním studiem Pixar – Toy Story – Příběh hraček. Newman v následujících letech pracuje především na animovaných snímcích a (pouze s vyjímkou Hledá se Nemo, kde ho zastoupil bratranec Thomas a Giacchinových Úžasňákových) stává se dvorním skladatelem studia s projekty Život brouka (A Bug’s Life, 1998), Přiběh hraček 2 (Toy Story 2, 1999), Příšerky, s.r.o. (Monsters, Inc, 2001), odvozený kraťas Mike’s New Car (2002) či nejnovější Auta (Cars, 2006) a dokončovaný Příběh hraček 3, který by měl být uveden příští rok. Dominantní postavení pixarovských produkcí v Newmanově filmografii narušují v novém miléniu jen snímky Fort je lotr (Meet the Parents, 2000), pokračování Jeho fotr, to je lotr (Meet the Fockers, 2004), Rossův Seabiscuit (2003) a titulní píseň pro TV seriál Monk (2002-2006).

Poznávacím Newmanovým znamením v rámci jeho filmové tvorby, kromě využívání jeho charakteristického hlasu a stylu písní, díky němuž je označován za jednoho z největších žijících amerických písničkářů, jsou jeho instrumentace - konkrétně propojení dechů a smyčcové sekce s podbarvujícím klavírem. I když Newman nepatří k nejpilnějším filmovým skladatelům, dokázal si získat mimořádné renomé především mimo Hollywood a filmová práce je pro něj spíše jen zpestřením mezi rozličnými koncertními turné a sólovou dráhou. I když mu bývá příležitostně vytýkána jistá schématičnost a aplikace velmi podobného hudebního zvuku na rozličné filmové projekty, narozdíl od řady ostatních skladatelů nemá strach zkoušet nové postupy a hudební styly. Bohužel jediná zakázka, která mu mohla přinést renomé i v rámci jiných žánrů než komedie, animace a komorních dramat, Air Force One (1997), skončila nezdarem a na jeho místo nastoupil Jerry Goldsmith, kterému během 10 dní práce na snímku vypomáhal Joel McNeely.

                      

I když dlouhá léta čekal Newman na ocenění ve filmovém průmyslu nejvyšší (dočkal se až u 16. nominace za píseň "If I didn't have you" z Příšerek, s.r.o.), během své kariéry nasbíral dvě ceny Emmy (titulní skladby seriálů Cop Rock a Monk ), 3 Grammy, 3 ceny Annie a 9 cen ASCAP (+ cenu Henry Manciniho za celoživotní dílo - roku 1995). Celkový výpis ocenění pokračuje dál a dál i za jeho sólovou tvorbu. I když Newman žije mimo Hollywood a pracuje na filmových produkcích v poslední době velmi zřídka, i v rámci své relativně skromné filmové tvorby dokázal zanechat dojem a získat si patřičné uznání jak mezi soundtrackářskou obcí, tak i v rámci filmového průmyslu...

 

Petr Kocanda