Portrét:
John Williams

 

.

 

"Je to nejdelší osobní a pracovní vztah, který jsem kdy měl s někým ve filmovém průmyslu a pokládám za privilegium nazývat Johna svým přítelem.....Vždy jsem cítil, že John Williams je můj hudebně přepisující umělec. Vejde, shlédne můj film a přepíše celou věc hudebně a udělá ji mnohem lepší než já. Dokáže vzít okamžik a povýšit ho. Dokáže vzít slzu, která se právě tvoří ve vašem oku a dokáže způsobit, že ukápne.....John Williams byl neměřitelnou tvořivou silou ve všech mých filmech. Mělo by to být samozřejmé pro každého, kdo si uvědomí, že John byl hlas "Čelistí", duše mateřské lodi v "Blízkých setkáních třetího druhu" a zuřivé vzrušení, které proudí z "Dobyvatelů ztracené archy."

- Steven Spielberg

 

.

 

Jen málokterá jména jsou v rámci současného Hollywoodu v hudební oblasti skloňována v takové míře a s tak rozdílnými emocemi, jako v případě Johna Williamse. Rodák z newyorského Queensu narozený 8. února 1932 jako nejstarší syn Esther a Johna Williamsových již od mládí projevoval hudební sklony. Možná to bylo tím, že otec byl dlouholetým jazzovým, ať již byly motivy a důvody jakékoliv, mladý John Towner Williams se od 7 let učil hrát na klavír a postupem času se naučil zvládat i trombón, trubku a klarinet. V roce 1948 se rodina přesídlila do Los Angeles, kde byl otec příležitostně najímán orchestry filmových společností. Mladý John roku 1950 absolvoval Severohollywoodskou střední školu, odkud jeho kroky vedly na universitu UCLA a k soukromým hodinám s Bobbym Van Epsem. Ve svých 19 letech složil první serióznější práci v podobě piáno sonáty. Následně začal pracovat na dechovém kvintetu, který však nikdy nedokončil, místo toho roku 1952 vstoupil na do armády. Po vykonání branné povinnosti se vrátil do New Yorku, kde strávil rok na prestižní Juilliard School of Music studiem piána u Rosiny Lhevinne. V té době trávil mnoho nocí hraním v nejrůznějších newyorských nočních klubech. Nakonec se vrátil za rodinou do Hollywoodu, kde nahrávat jak s orchestry Columbia Pictures, tak i 20th Century Fox a pracoval například s Alfredem Newmanem, Elmerem Bernsteinem a Jerrym Goldsmithem. Mladého Williamse si v té době všimla řada studiových skladatelů, kteří ho podporovali v dalším hudebním studiu, jenž Williams ukončil s mentory Olafem Andersonem a italským skladatelem Mariem Castelnuovem-Tedescem (pod kterým o nějaký ten rok dříve studoval i Goldsmith). 

V té době si také získával uznání díky své všestrannosti - nečinilo mu problémy psát hudbu jak pro jazzové a taneční skupiny ani symfonické orchestry. Možná právě díky jeho někdejším barovým zkušenostem nesou jeho první filmové projekty známky jazzových prvků a reflexí. Jako filmový skladatel debutoval dnes již dávno zapomenutým snímkem Daddy-O´ (1958). Jeho odlehčený jazzový styl nejlépe seděl dobovým komediím a tak nebylo divu, že mezi jeho nejlépe známými snímky z tohoto období komedie dominují prostřednictvím titulů jako John Goldfarb Please come Home (1965), Jak ukrást Venuši (1966), S mojí ženou ne! (1966) a nebo Průvodce ženatého muže (1967) s Walterem Matthauem. Podle hesla všeho moc škodí začínal ke konci 60. let systematicky vyhledávat i jiné žánry. V roce 1969 se dočkal svých dvou prvních oscarových nominací za snímky Goodbye Mr. Chips a především Pobertové Marka Rydella, kteří se měli stát jeho nejdůležitějším projektem. Ne, že by za tento snímek získal celou řadu ocenění a jednalo se ve své podstatě o jakkoliv převratné a mimořádné dílo, ale právě u tohoto snímku si Williamse všiml mladý Steven Spielberg, který se v té době snažil prosadit v rámci televizní divize společností Universal - ještě ale než se tito dva význační tvůrci (kteří ruku v ruce změnili společnými silami Hollywood téměř k nepoznání) mohli setkat, muselo uplynout dalších 5 let.

.

     

.

Požáry, zaoceánské parníky, velká ryba

Na přelomu 60. a 70. let se Hollywood zaměřil na katastrofy. Mezi prvními snímky tohoto žánru bylo Dobrodružství Poseidonu (1972), ze kterého se stal hit a z Williamse skladatel po komediích často spojovaný právě s tímto žánrem. Mezi dalšími snímky, které v průběhu následujících let přibyly v tomto žánru do Williamsovy filmografie byly dnes již klasické tituly jako Zemětřesení (1974) a Skleněné peklo (1974). Práci na těchto titulech prokládal často spoluprácí s nastupujícími režiséry především z oblasti nestudiového Hollywoodu. Vidiny (1972) Roberta Altmana jsou pravděpodobně jeho nejodvážnějším životním experimentem, u kterého neváhal spojit síly s japonským hudebníkem Stomem Yamash‘tem, využít sochy z nejrůznějších materiálů jako perkuse a novátorským způsobem naložit s lidským hlasem. Ostatní snímky povětšinou nejsou přespříliš originální a hudebně objevné počiny, ale spíše nenápadné kompozice nenásilně podbarvující obraz amerického středozápadu jako např. ve snímcích Conrack (1974) a Papírová honička (1973). Mezi jeho další žánry tohoto období (ve kterém by tedy bylo poněkud nepřesné mluvit o Williamsovi jako o skladateli katastrofických filmů) patří i westerny Malí kovbojové (1972) a Man who Loved Cat Dancing (1973) u kterého nahradil Michela Legranda.

Podobně malý snímek jako již zmiňovaný Conrack a Papírová honička byl i režijní debut mladého režiséra, který se měl již svým následujícím projektem neochvějně zapsat do filmových dějin. Steven Spielberg pozval Williamse na hamburger a požádal ho, aby složil velkou hudbu k jeho filmovému debutu Sugarlandský expres (1974). Williams Spielbergovi vysvětlil, že pro snímek o manželském páru, ženoucímu se napříč Spojenými státy s policií v patách, aby našli svého synka, který byl díky jejich někdejší nerozvážnosti svěřen k adopci, bude mnohem vhodnější decentnější a jemnější hudba využívající malý orchestr a sólo na harmoniku. A tak se také stalo... Williams složil přesně to, co si přál, Spielberg mohl pracovat se svým vysněným skladatelem a oba byli spokojeni. Začala tak spolupráce, která trvá dodnes (s jedinou výjimkou Purpurové barvy z roku 1985, kde Williamse zastoupil Quincy Jones). Sugarlandský expres na své laciné poměry slavil úspěch a tak nebylo divu, že mladého režiséra vyhledali producenti David Brown a Richard D. Zanuck a nabídli mu dosud nepublikovanou knihu Petera Benchleyho Čelisti (1975). I když byl snímek původně koncipovaný odlišně, technické problémy spojené s natáčením vedly jak k průtahu natáčení a růstu rozpočtu i k tomu, že byl Spielberg nucen ze žraloka ukazovat jen hřbetní ploutev a diváci si tak představovali mnohem větší nebezpečí, než by jim bylo možné reálně ukázat. Jistý obrazový minimalismus co se modelů žraloků týče, byl do značné míry koncipován podobně jako Spielbergův televizní debut Duel (1970), u kterého taky až do poslední vteřiny zůstává hlavní pachatel zla utajen. Když se Spielberg sešel s Williamsem, aby si poslechl jeho první nápady, co se tématického základu kompozice týče, a Williams začal dvěma prsty na klávesách svého piána vyťukávat dva tóny E a F, Spielberg propadl záchvatu smíchu a nejprve považoval Williamsův „virtuózní výkon“ jen za pouhý vtip. Po několika opakováních si však nápad zamiloval, a z tohoto motivu se stala klíčová definice zla ukrytého zrakům diváků, jenž se stal jedním z nejcitovanějších a nejparafrázovanějších motivů filmových dějin. Z filmu se stal obrovský hit lámající všechny rekordy návštěvnosti, na jehož oltář padlo i několik výletních středisek, kterým Spielberg způsobil značné finanční ztráty. Účetní u Universalu si mnuli ruce radostí, ze Spielberga se stala největší hvězda mladé nastupující režisérské generace a Williams získal právem svého druhého Oscara –první zlatou sošku mu vyneslo nové aranžmá původní hudby z broadwayského muzikálu Šumař na střeše pro jeho filmovou verzi z roku 1971.

 

         

 

Archeologové a mimozemšťané z jedné předaleké galaxie před dávnými časy

Zřejmě by nemělo přílišný smysl rozepisovat zvlášť každou spolupráci dvojice Spielberg a Williams, a tak jeň připomeňme některá fakta. Následující snímek financovaný a produkovaný společností Columbia Pictures Blízká setkání třetího druhu (1977) byl dalším projektem, který byl předurčen stát se velkým hitem. I když Spielberg opět neustálým překračováním rozpočtu doháněl producenty k hrůzným vizím o koncích kariéry, výsledek znovu obrátil velmi rychle účetní osnovy filmu do kladných čísel. Williams složil řadu skladeb (včetně hudební konverzace mateřské lodě z pozemskými vědci) již před začátkem natáčení a Spielberg pak stříhal film přímo na hudbu. Williamsův střet s mimozemskou civilizací nebyl roku 1977 ojedinělý. Spielbergův dlouholetý kamarád George Lucas se snažil získat práva na zfilmování Flashe Gordona a neuspěl stejně jako Spielberg s přáním režírovat bondovku. Na základě Flashe Gordona, smíchaného z westerny a východní samurajskou tématikou, pokropenou pohádkovými a rytířskými motivy a obrazovými citacemi z dokumentů z 2. světové války, vznikl film, který ukázal Hollywoodu zač je toho merchandising, získal 7 oscarů a prokázal, že pojem nejúspěšnější film všech dob, byl se svým časovým dovětkem přecejen poněkud unáhlený. I když byly Hvězdné války (1977) ve své době mimořádně pevně vedeným projektem promyšleným do nejmenších detailů, se jménem skladatele, který by měl složit hudbu založenou na technikách Ericha Wolfganga Korngolda a ostatních klasiků Golden Age éry Hollywoodu, si Lucas nebyl zcela jist. Poradil se tak se Spielbergem, který Lucasovi doporučil právě Johna Williamse. Otázkou tak zůstává, co kdyby Spielberg šel roku 1969 do kina místo na Rydellovy Poberty na 100 pušek? Našel by si přecejen cestu k Williamsovi, nebo by byl se všemi jeho následnými projekty spojován, a stal kulturní ikonou a miláčkem Ameriky, Jerry Goldsmith, který by byl tedy nakonec i autorem Hvězdných válek o jejichž v tom případě možném rozsahu a stylové preciznosti může vypovídat o 2 roky novější Star Trek, který přivedl posádku lodi USS Enterprise z televizních obrazovek na filmová plátna rovněž díky mamutímu úspěchu Hvězdných válek.

Williamsovy Hvězdné války se, stejně jako film sám, staly přelomovým dílem filmové historie. Nejen, že díky nim znovu přišel do módy velký orchestrální zvuk, vynesly svému skladateli třetího Oscara a řadu dalších cen. Williamsova vychází z Korngoldovy práce - hlavní motiv připomíná do značné míry Kings Row a mezi dalšími skladateli, které Hvězdné války evokují (původní trilogie) nebo přímo citují (nová trilogie) jsou i jména jako Richard Wagner a Antonín Dvořák. Co se týče tématické roviny hudby, od doby historický spektáklů se zřejmě poprvé najde snímek, ve kterém má každá z hlavních postav a lokací svou hudební tématickou odezvu. Poněkud méně potěšující pro řadu fanoušků může být, že je každá akce na plátně hudebně zohledněna v takové míře, že naopak asociuje kreslené seriály, ve kterých byla jistá hudební doslovnost nositelem komického efektu. Právě tento mickeymousing z části poskytuje i následující Williamsův „ufounský“ projekt, k tomu se ale dostaneme až dále. Williams poprvé spojil své síly s Londýnským symfonickým orchestrem, i když by nahrávce slušel větší orchestr, výsledkem se stalo legendární dílo, jenž nejen přivedlo k filmové hudbě mnoho z nastupujících skladatelů budoucích generací, ale stalo se i nejprodávanějším instrumentálním soundtrackem na dlouhých 20 let. Díky výhodné smlouvě, u které studio nepočítalo s tak masivním ziskem z prodej hraček, filmových suvenýrů s emblémem filmu, byl Lucas katapultován mezi nejvýznamnější muže Hollywoodu a všechny svoje následující projekty financoval již z vlastní kapsy. U snímků Impérium vrací úder (1980) a Návrat Jediho (1983) Williams dále rozpracovával tématickou základnu ustanovenou prvním filmem a v každém díle přidal i pár motivů dalších (Impérium - motivy Darth Vadera, Yody, Han a Leia, Oblačné město,…. Jedi - téma císaře, Ewoků, Luke a Leia,….). Z filmové hudby se tak ve Williamsově provedení stává jakási operní partitura s dialogy namísto libreta. Díky úspěchu filmu bylo také možné najmout mnohem větší orchestry, než bylo umožněno v případě "Nové naděje." Výsledkem je pak, že Impérium v hodnoceních často převyšuje první díl série.

.

        

.

Ještě než se Williams stihl vrátit do předaleké galaxie s "Impériem", pomohl k cestě jednoho Kryptoňana na naši planetu. Superman (1978) byl dlouho plánovaným snímkem, jehož geneze trvala řadu let a vystřídalo se u ní několik režisérů zvučných jmen. Na základě úspěchu hororu Přichází satan! (1976) byl k filmu s definititvní platností nakonec přizván Richard Donner a pravděpodobně díky úspěchu Hvězdných válek byl ohledně  hudby osloven John Williams - znovu tak vyvstávají otázky, co by, kdyby. Superman je dokonalým příkladem Williamsových zlatých let: výjimečný a dnes již legendární hlavní motiv, který dobře znají i filmovou hudbou nedotčení diváci, vedlejší milostné téma a několik dalších skladeb, které svým poetickým romantickým nádechem, krystalickou čistotou a křehkostí zapříčinily, že se ze Supermana stala další zlatá klasika. Williams slavil jeden úspěch za druhým a jeho úspěchu přispěla i spolupráce s Londýnským symfonickým orchestrem, s nímž krom Hvězdných válek a Supermana spojil své síly i u Badhamova Draculy (1979), Fury (1978), Monsignor (1982) a především Spielbergovsko-Lucasovských Dobyvatelů ztracené archy (1981). Stejně jako u Hvězdných válek, které nezapřou své inspirační zdroje ve starých filmech, Dobyvatelé rovněž dluží mnohé starým dobrodružným seriálům, Williamsova hudba do značné míry oživuje dávno mrtvý a zapomenutý hudební styl a zcela ignoruje dobové konvence spočívající v té době v elektronické hudbě a popových prvcích. Posledním skutečně komerčně převratným a přelomovým snímek Williamsových zlatých let se stal Spielbergův E.T.-Mimozemšťan (1982), který pro Williamse znamenal dvě výzvy, první byla notně tlačit na emoce a dolovat z diváků slzy ze všech sil. Druhá byla o poznání komplikovanější a složitější. Finální scéna honičky na kolech byla vrcholnou scénou filmu o délce 15 minut. Sekvence, ve které by zlomové body, jimiž se Williams musel řídit vystačily v některých případech na celý film, s sebou nesla značné problémy s celkovým nahráváním 15 minutové skladby na jeden zátah. Zatímco se Williamsovi povedlo dodržet některé body, jiné byly nepatrně vychýlené v čehož důsledku hudba s obrazem, co se časování týče, plně neladila. Po několika neúspěšných pokusech nahrát hudbu s filmem a na jeho rytmickém základě, nechal Spielberg vypnout Williamsovi projekci při jrjímž sledování dirigoval pomocí tzv. streamers (technika napomáhající rytmizaci obrazu a hudby při které dirigent sleduje na obrazovce monitoru nebo na plátně filmový obraz ve kterém putují zleva doprava svislé čáry, které pravého okraje obrazu dosáhnou přesně v okamžiku změny tempa nebo rytmu). Co se týče komerčního ohlasu, E.T. překonal i Hvězdné války, udržel se na špičce žebříčku nejúspěšnějších filmů po následujících 11 let a vynesl Williamsovi jeho 4. Oscara. O 20 let později pak u příležitosti uvedení speciální verze do kin Williams při slavnostní premiéře v Los Angeles naživo dirigoval symfonický orchestr, a bylo to tak po nějakých 70 letech vůbec poprvé, co diváci byli provázeni filmem naživo hranou hudbou – navíc v němé éře rozhodně nebylo obvyklé, že by se jako hudební doprovod běžně využívala partitura hraná 100 členným orchestrem.

V následujících letech začíná Williamsova hvězda mírně stagnovat. Sice stále pracuje na atraktivních látkách, ale zhosťuje se jich již ne s takovou mírou invence a bohatosti hudebního výrazu, jak bylo  obvyklé. V následujících letech sice dokončí starou trilogii Hvězdných válek, přibudou i dva filmy o Indiana Jonesovi, ale postupně se v  jeho tvorbě začíná projevovat zájem o komplikovanější hudební směry a temnější snímky vyrovnávajícími se s vietnamským traumatem a jinými stinnými stránkami amerických dějin - Říše slunce (1987) Narozen 4. července (1989), Náhodný turista (1988), Stanley a Iris (1990). Vlna těchto filmů pokračuje až do počátku 90. let, kdy Williams začíná experimentovat s elektronikou v Presumed Inocent (1990), aby následně potěšil své někdejší příznivce návratem na velkolepý orchestrální vrchol se Spielbergovým Hookem (1991). K realizaci tohoto snímku, původně plánovaného jako muzikál, mělo dojít již v roce 1985 (kdy také Williams složil i několik písní), aby byla následně pre-produkce zastavena a film odložen k ledu. Oproti původnímu plánu Peter Pan nakonec vyrostl a stal se noční můrou každého dítěte s fantazií - zahořklým dospělým. Film zobrazuje jeho cestu nejen za vlastní nevinností a znovunalezením své šťastné myšlenky, ale i záchranu dětí, které unesl jeho úhlavní nepřítel Kapiták Hook (ve vynikajícím podání Dustina Hoffmana) do Země-Nezemě. Peter Pan je ideální látka pro skladatele toužícího předvést svůj skladatelský rozsah a dovedenost v práci s tématickou hudební skladbou - o čemž se můžeme přesvědčit jak v případě animovaného Návratu do Země Nezemě Joela McNeelyho nebo nejnovějšího Petera Pana, pod kterého se coby skladatel podepsal James Newton Howard. Hook, co se očekávání a vložených investic týče, nebyl zcela podle očekávání studiových hlavounů. V té době se ale objevila látka, o kterou se přetahovala všechna hlavní filmová studia, nakonec vítězně vyšel Universal, který režii Jurského parku (1993) svěřil na bedra Stevena Spielberga. Filmový hit, který nejen posunul možnosti trikových technologií do 21. století, vydělal hromadu peněz, přivedl k filmové hudbě řady dalších fanoušků, ale i dovedl Williamse zřejmě na hranice jeho možností v rámci výpravné, monumentální, dobrodružné a dramatické hudby. Tématická základna Jurského parku čítá okolo 5-7 základních hudebních motivů, které různou měrou rozpracovává. I když občasné instrumentace připomenou starší díla jako E.T. a Superman, Williams si zřejmě uvědomil, že jeho další cesta musí vést jiným směrem. Ještě v roce premiéry Jurského parku byl uveden i další Spielbergův dlouho rozpracovaný projekt Schindlerův seznam (1993), ve kterém se již začíná uplatňovat tématický minimalismus a směřování k silné výpovědi prostřednictvím umírněných prvků. Houslová sóla Itzhaka Perlmana kombinované se sólem na klarinet se staly hlavním hudebním nositelem emocionální roviny a současně i do značné míry přispěly k jeho dopadu na divácké masy. I přes potencionálně komerčně neatraktivní látku film slavil úspěch jak u diváků, tak i u kritiky, díky čemuž se na Schindlerův seznam snesl oscarový déšť, jehož nezůstal ušetřen ani Steven Spielberg, který konečně získal svého vytouženého prvního Oscara a Williams svou již pátou zlatou sošku.

 

       

 

…A Hero Falls…

Po oscarovém úspěchu si Williams i Spielberg dopřáli pauzu, zatímco Spielberg dál pokračoval v linii filmů jak vážnějšího, tak i zábavnějšího charakteru, které povětšinou v poslední době střídá, Williamsova tvorba se po roce 1993 ubírá zcela jiným směrem. Hlavní důraz již není kladen na hudební barevnost, široké tématické spektrum (jenž učinilo Hvězdné války, Supermana, Indiana Jonese, ET, Navždy a Daleko (1992), Hooka a Jurský park Williamsovým masově neoblíbenějšími počiny), ale na komplikovanější hudební postupy mnohem bližší koncertní tvorbě. V roce 1995 po odmlce přichází se dvěma soundtracky. Prvním je remake Sabriny (1995) Sydneyho Pollacka, pro kterou oprášil svůj jazzově komediální styl 60. let a napsal dvě písně spolu s textaři Marilyn a Alanem Bergmanovými. Nixon (1995) Olivera Stonea byl stejně komplikovaným, jako byl prezident kontroverzní. Velká očekávání byla vkládána i do druhého Jurského parku. Ztracený svět: Jurský Park (1997) byl především poctou Maxu Steinerovi jehož motivem ostrova z klasického King Konga (1933) se Williams nechal inspirovat při skládání hlavního motivu Ztraceného světa. S rokem 1997 také nadešlo 20. výročí uvedení Hvězdných válek, které znamenalo jak speciální edice všech 3 filmů, ale i vydání kompletních (s výjimkou Jediho) soundtracků. Paradoxem je, že zatímco pro Jediho složil Williams novou původní hudbu ke scéně závěrečných oslav a na CD je obsažena řada nepříliš odlišných alternativních verzí různých skladeb, původní oslavy obsaženy nejsou. Nové uvedení slavilo úspěch a Lucase definitivně utvrdilo, že je čas znovu začít. Zatímco u snímků jako Zachraňte vojína Ryana (1998) je absence hudebního patosu a spíš nenásilný decentní hudební doprovod ocenitelným, v případě snímků jako Potterovská série a nová trilogie Hvězdných válek se jedná o nevyužitý potenciál, který mohly dané snímky mít. I když občas Williams ještě přijde s invenčním využitím některých prvků jako například elektroniky ve Spáčích (1996) nebo A.I. Umělé inteligenci (2001), jedné se o ojedinělé záblesky v tvorbě člověka, který dokázal skládat hudbu jenž zvedala ze sedadel milióny filmových fanoušků. Williamsova současná cesta je plně ve službách obrazu, jen momentálními prioritami jsou vyšší skladatelské ambice, čehož dokladem může být i jedna z jeho posledních prací Terminál (2003), který svým hudebním spektrem s jasným důrazem na klarinet působí jako klasický koncert pro orchestr a právě tento nástroj. Zosobněním novodobých Williamsových postupů může být nová trilogie Hvězdných válek, zatímco pro Skrytou hrozbu (1999) složil pár nových motivů (do Annakinova tématu je zakomponován náznak motivu Darth Vadera), hudba v nové trilogii velmi často trpí zásahy Lucase a Bena Burtta, kteří především v Útoku klonů (2002) velmi často namísto nové hudby použili skladby ze Skryté hrozby a Návratu Jediho – například v původní koncepci finále Episody 2 nezazněl Imperial March, ale zcela jiná hudba, podle vyjádření členů LSO patřící mezi to vůbec nejlepší z nové trilogie. Podobné dotatečné úpravy, nahrazování hudby a její manipulací v rozporu se skladatelovým záměrem, jsou typickým znakem nové trilogie a podle prvních zpráv ani Pomsta Sithů (2005) se bez podobných zásahů neobejde. Rovněž byly i  u příležitosti vydání soundtracku z Episody 3 nově vydány remasterovaná 2CD z doby speciální edice – nová CD sice ladí graficky a stylem bookletů s covery nové trilogie, ale neobsahují ani známku po vynikajících analýzách a textech obsažených v masivních coverech vydaných u společnosti RCA Victor v roce 1997.

Možná to bude především přispěním konkrétních filmových titulů a faktem, že řadu z Amerikou nejvíce milovaných snímků (Harry Potter, Star Wars,…) zhudebnil právě Williams, že je jakýmsi národním skladatelem a kulturní ikonou. K jeho výsadnímu postavení a rekordnímu počtu 43 oscarových nominací dozajista přispěly i jeho nefilmové aktivity. Přestože koncertní práce není v současnosti příliš v módě, je autorem několika klasických koncertů a celé dlouhé řady skladeb zkomponovaným k nejrozličnějším příležitostem. I ve svém pokročilém věku stále pořádá řadu koncertů filmové hudby nejen v USA, ale i na Britských ostrovech. Je autorem znělky televizní stanice NBC a v letech 1984, 1988, 1996 a 2002 přispěl ke slávě olympijských her skladbami pro úvodní ceremonie. V letech 1980 – 1993 působil jako hlavní dirigent Bostonského symfonického orchestru. Na funkci však rezignoval poté, co se někteří členové orchestru vyjadřovali opovrženlivě o filmové hudbě, kterou Williams často zařazoval do programu zkoušek orchestru.

Williamsova hudba má široký žánrový rozptyl, pokud ignorujeme jazzový základ jeho ranných kompozic a jejich mírné citace v retro snímcích zasazených do minulé doby z posledních let (Chyť mě, když to dokážeš - 2003), šel Williams vždy mimo tendence doby. Svým hudebním výrazem vždy umě spojoval staré a nové a inspiroval celé generace nastupujících skladatelů. Během své 40 leté kariéře složil hudbu k cca 100 filmů a televizních produkcí. I když na „pouhého“ skladatele filmové hudby dosáhl enormního renomé a stal se kulturní ikonou Spojených států, úspěch a celkově Hollywood jde mimo něj – většinu času tráví ve svém domě v Bostonu, a do Hollywoodu pravidelně dojíždí kvůli setkání s režiséry a na filmové festivaly, které i ve svém pokročilém věku stále sbírá řady cen. Často byl režiséry dotazován na doporučení k volbě skladatele pro filmy, na které se v jeho nabitém harmonogramu nedostávalo – pomohl tak nastartovat kariéry Joela McNeelyho, kterého doporučil Georgi Lucasovi jako skladatele pro jeho ambiciózní televizní projekt Kroniky mladého Indiana Jonese; Laurence Rosenthala, jehož doporučil roku 1982 jako svého náhradníka u Souboje Titánů. Don Davis by zřejmě také nezískal Jurský park 3 (2001) bez Williamsovy přímluvy u Spielberga. A tak by se dalo pokračovat dále a dále… Současný Williams se však ubírá jiným stylem, než který jsme od něj čekali a v který by řada jeho fanoušků doufala, je už zkrátka někým jiným než tím skladatelem, který složil takové nezapomenutelné klenoty jako Čelisti, Superman, Hvězdné války, E.T., Indiana Jones, Jurský park, Hook, Navždy a daleko, Schindlerův seznam a další, přestože podobně precizních a tématicky výrazných děl se od něj již nejspíš nedočkáme, díky svým zásluhám má navždy zajištěnu pevnou pozici na hollywoodském skladatelském nebi.

Filmografie:
 

2005
Memories of Geisha
Munich

War of the Worlds
Star Wars 3: Revenge of the Sith

2004
Terminal
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2002
Catch Me If You Can
Minority Report
Star Wars 2: Attack of the Clones
Harry Potter and the Chamber of Secrets
 

2001
A.I. Artificial Intelligence
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
 

2000
Patriot
Unfished Journey (dokument) 
 

1999
Angela's Ashes
Star wars 1: Phantom menace
 

1998
Saving Private Ryan
Stepmom
  

1997
Amistad
Lost world: Jurassic Park
Rosewood
Seven Years in Tibet
 

1996
Sleepers

1995
Nixon
Sabrina
 

1993
Schindler's List
Jurassic Park
 

1992
Far and Away
Home Alone 2: Lost in New York
 

1991
Hook
JFK
 

1990
Home Alone
Presumed Innocent 
Stanley & Iris 
 

1989
Always
Born on the Fourth of July
Indiana Jones and the last crusade
 

1988
Accidental Tourist 
 

1987
Empire of the sun 
Witches of Eastwick
Amazing Stories
 

1986
SpaceCamp 
 

1984
Indiana Jones and the Temple of Doom River
 

1983
Return of the Jedi 
 

1982
E.T. Extra-terrestrial 
Monsignor
Yes Giorgio 
 

1981
Heartbeeps 
Raiders of the lost ark 
 

1980
Empire strikes back 
 

1979
1941
Dracula
 

1978
Fury
Jaws 2
Superman: The Movie
 

1977
Black Sunday
Close Encounters of the Third Kind
Star Wars
 

1976
Family Plot
Midway 
Missouri Breaks 
 

1975
Eiger Sanction
Jaws
 

1974
Conrack
Earthquake 
Sugarland Express
Towering Inferno

1973
Cinderella Liberty 
Long Goodbye 
Man Who Loved Cat Dancing 
Paper Chase 
Tom Sawyer (pouze aranžmá a dirigent)
 

1972
Cowboys 
Images 
Pete 'n' Tillie 
Poseidon Adventure 
 

1971
Fiddler on the Roof (pouze aranž.+dirig)
Screaming Woman 
 

1970
Jane Eyre
Story of a Woman 
 

1969
Daddy's Gone A-Hunting 
Goodbye Mr. Chips 
Reivers 
 

1968
Heidi 
Sergeant Ryker 
 

1967
Fitzwilly 
A Guide for the Married Man 
Valley of the Dolls 
 

1966
How to Steal a Million 
Not with My Wife You Don't
Penelope 
Plainsman 
Rare Breed 
 

1965
The Katherine Reed Story 
John Goldfarb Please Come Home 
None But the Brave 
 

1964
Killers 
Nightmare in Chicago 
Gidget Goes to Rome 
 

1962
Diamond Head 
Flashing Spikes 
Bachelor Flat 
 

1961
Secret Ways 
Stark Fear 
 

1960
Because They're Young 
I Passed for White 
 

1959
Daddy-O

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

.

 


Text Copyright (c) 2005 Filmpub, Petr Kocanda