Portrét:
Media Ventures
.

“Chcem aby naša práca bola výnimočná. Chceme robiť veci, ktoré si nikto iný nedokáže ani len predstaviť.”   Hans Zimmer

.

.

Hans Zimmer Jay Rifkin John Powell Jeff Rona Mark Mancina
.
.

Keby ste aj ako znalec a fanúšik filmovej hudby niekedy prechádzali Santa Monicou v Kalifornii, pravdepodobne by ste si ho vôbec nevšimli. Rozľahlý komplex nenápadných prízemných budov, na prvý pohľad pripomínajúcich skladisko textílií. Koho by napadlo, že vo vnútri takéhoto objektu sa môže skrývať najväčšia továreň na filmovú hudbu, z ktorej vzišli také diela ako Oscarom ovenčený The Lion King, alebo cenou Grammy ocenený Crimson Tide? Ale presuňme sa tam, kde to všetko začalo.

Najhlbšie korene siahajú až do Anglicka, začiatku sedemdesiatych rokov. Tu sa dvaja gitaroví nadšenci Hans ZimmerJay Rifkin spoznali pri spoločných hodinách gitarovej školy a po neustálom nachádzaní spoločných vízií v túžbe tvoriť hudbu sa z nich časom stali nerozluční priatelia. Zatiaľ čo Rifkin sa zameriaval predovšetkým na teóriu produkcie, Zimmerovy bolo bližšie priame komponovanie predovštkým elektronickej hudby. Svoju profesionálnu kariéru hudobníka odštartoval spoluprácou s Trevorom Hornom a Geoffom Downesom na celosvetovom pop hite Video Kiled the Radio Star. Vďaka tomuto úspechu sa dostal do kontaktu s významnejšími tvorcami a zanedlho sa dal dokopy s filmovým skladateľom Stanley Myersom. A práve ten ho uviedol do sveta hudby, ktorá Zimmera očarila natoľko, že sa jej rozhodol venovať zvyšok svojho života.

Fascinácia možnosťou kombinovať dve zdanlivo nezlúčiteľné formy hudby – elektronické syntezátory a symfonický orchester ho načisto pohltila. Spolu s Myersom založili v Londýne hudobné štúdio "Lillie Yard" a začali skladať hudbu k televíznym seriálom a celovečerným filmom. Kľúčovou zákazkou sa pre nich stal filmový hit My Beautiful Laundrette, po úspechu ktorého začali prichádzať čoraz zaujímavejšie objednávky. Zimmer sám skomponoval soundtracky k filmom Vardo, WonderlandPaperhouse a bol tiež prizvaný k spolupráci s Ryuichi Sakamotom a Davidom Byrneom na Bertolucciho Oscarmi ovenčenom Poslednom cisárovi

Skutočný zlom v jeho kariére však nastal až po zložení dobrodružnej hudby pre nízkorozpočtový film z prostredia Južnej Afriky A World Apart. Chýry o kvalitách tohto diela sa doniesli až do uší hollywoodskych producentov a tí mu obratom ponúkli prácu na Rain Manovi  Barryho Levinsona. Zimmer sa chopil jedinečnej príležitosti a so svojím starým "gitarovým" priateľom Jayom Rifkinom si v Los Angeles v priestoroch štúdií United Artists prenajal pod firemnou značkou "Media Ventures" jednu nahrávaciu miestnosť. Zanietenie, aké venovali tomuto projektu prinieslo nečakane šťavnaté ovocie, keď bola hudba z Rain Mana nominovaná na Oscara. Ich pracovné perspektívy nadobudli zo dňa na deň nečakaných rozmerov a dvojica si v neďalekej Santa Monice okamžite zaobstarala rozľahlejšie priestory. Písal sa rok 1989 a pôvodne malé, nenápadné logo "Media Ventures" sa stalo synonymom prvotriednej filmovej hudby.

.

Zimmerov brlôžtek Hlavná strižňa

.

Počas nasledujúcich troch rokov boli Zimmer a Rifkin na roztrhanie a stále stúpajúce množstvo takých kvalitných projektov ako Black Rain, Driving Miss Daisy alebo Days of Thunder ich dohnalo až k myšlienke založiť si svoje vlastné, rozľahlejšie štúdio, v ktorom by mohli poskytnutím priestoru začínajúcim skladateľom rozšíriť svoje pole pôsobnosti. Prvými, ktorí sa presťahovali do komplexu Media Ventures boli Mark MancinaJohn Van Tongeren. Zatiaľ čo Van Tongeren sa orientoval skôr smerom k televíznym projektom (napr. Outer Limits), Mancina sa vrhol strmhlav do filmového sveta blockbusterov zložením hyper elektronického soundtracku k akčnému hitu Speed. Inšpirácia Zimmerovým štýlom komponovania elektronickej akčnej hudby tu dostala nový, svojský rozmer a spokojnosť producentov a režiséra Jana De Bonta viedli k ďalšej spolupráci s Mancinom, tentoraz na ešte väčšom projekte Twister. Po tomto mega hite sa už Mancina ocitol na listine profesionálnych skladateľov a s nahratím hudby k filmu Con Air a s vďakou svojmu učiteľovi Zimmerovi spoločnosť Media Ventures navždy opustil. 

Nasledujúce roky sa príchodom nových síl tím MV neustále rozrastal a filmové projekty sa podľa dôležitosti rozdeľovali medzi jednotlivých skladateľov. Jedným z najvýznamnejších "mužov v pozadí" sa stal nepochybne Gavin Greenaway, ktorý sa v minulosti ešte ako samostatná jednotka pod krídlom spoločnosti Independently Thinking Music podieľal na orchestráciách Zimmerovho Beyond Rangoon. Spolu s dlhoročným priateľom Johnom Powellom, ktorý bol začiatkom osemdesiatych rokov taktiež spoluzakladateľom I.T.M., sa v roku 1997 fixne pripojili k Media Ventures a stali sa ich neoddeliteľnou súčasťou. Greenaway dodnes uplatňuje svoje nadanie predovšetkým ako dirigent (The Prince of Egypt, The Thin Red Line, Gladiator) a Powell sa zameriava na vlastné autorské projekty (Face/Off, Endurance) alebo na spolupráce s ostatnými členmi MV. Za jeho najúspešnejšiu spoluprácu sa dá označiť tá s Harrym Gregson-Williamsom, s ktorým skomponovali také hitovky ako Ant Z alebo Chicken Run

A Harry Gregson-Williams sa do MV taktiež nepriplietol iba náhodou. Tento Angličan sa dostal do kontaktu s filmovou hudbou práve cez niekdajšieho Zimmerovho spoločníka Stanleyho Myersa, ktorý v ňom odhalil neobvyklé hudobné nadanie a ponúkol mu prácu orchestrátora a aranžéra jeho vlastných projektov. Gregson-Williams sa veľmi rýchlo zaučil do tajov techniky skladania filmovej hudby a spoznal sa s Zimmerom, s ktorým neskôr spolupracoval na väčšine jeho projektov, nahrávaných v Londýne (The Lion King, Crimson Tide, K2). Do Santa Monici sa presťahoval v roku 1995, keď dostal možnosť širšej spolupráce na Zimmerovych dielach Muppet Treasure IslandBroken Arrow. Jeho prvým vlastným veľkým úspechom bola hudba k filmu Bille Augusta Smillas Sense of Snow a dnes má už na konte také hitovky ako The Borrowers, The Replacement Killers alebo ArmageddonEnemy of the State, s ktorými mu vypomáhal legendárny gitarista a externý člen MV Trevor Rabin.

.
Williamsova dielňa Ronova dielňa
.

Posledným z najvýraznejších členov tímu je Jeff Rona, ktorého súčasná tvorba je taktiež silne inšpirovaná Zimmerovým skladateľským fenoménom. Rona si však úspešne ponecháva svoj vlastný štýl komponovania a s jeho bohatými hudobnými skúsenosťami (skladal hudbu pre divadlo i tance, venoval sa dirigovaniu, orchestrovaniu a môže sa pýšiť úctyhodným hudobným vzdelaním) vie jedinečným spôsobom inovovať kombinovanie orchestra s elektronickými prvkami. Popri spoluprácach na Zimmerovych soundtrackoch Toys alebo The Fan a množstve televíznych seriálov (napr. Chicago Hope) zostáva jeho najreprezentatívnejším a zároveň jediným - oficiálne na CD vydaným - dielom meditatívna hudba k Scottovmu námorníckemu dobrodružstvu White Squall.

Ostatní členovia zatiaľ zostávajú v pozadí a venujú sa menším projektom, často veľmi odlišného, menej komerčného charakteru. Nemec Henning Lohner a Írčan Patrick Cassidy skladajú hudbu prevažne k európskym filmom a jeden z niekdajších zakladateľov kultovej skupiny Culture Club Roy Hay pôsobí v oblasti televízie (seriál Cracker) a malých filmových produkcií. Popri už spomínanom Trevorovi Rabinovi sa za veľmi významného externého spolupracovníka dá označiť tiež dlhoročný Zimmerov priateľ Nick Glennie-Smith, spoluautor veleúspešnej The Rock a autor skvelého The Man in the Iron Mask. Pre Nicka znamená nezávislosť viac než čokoľvek iné a svoj vzťah k MV mu plne vyhovuje. Na oplátku za jeho výpomoc na ich prácach mu poskytujú nahrávacie priestory, kde realizuje svoje vlastné projekty (Fire Down Below, Home Alone 3). 

Najväčšou dominantou Media Ventures ale samozrejme zostane navždy Hans Zimmer, ktorý všetkým spomínaným (+ zopár ďalším) skladateľom nielen že umožnil vstup do magického sveta profesionálneho komponovania filmovej hudby, ale tiež im ukázal smer, ktorým sa majú uberať, aby sa v tomto obore stali žiadanými. O jeho výnimočnom talente a genialite svedčí jednak nejeden Oscarový úspech (či už vo forme nominácie - As Good As it Gets, The Thin Red Line alebo priamo výhry – The Lion King), ale tiež status jedného z najžiadanejších a najlepšie platených filmových skladateľov na prelome tisícročí. Jeho materská spoločnosť Media Ventures, v súčasnosti združujúca jedenásť skladateľov, je ukážkovým príkladom dokonale fungujúcej tímovej spolupráce a svoje mediálne pôsobenie rozšírila tiež do sveta profesionálnej tvorby internetových stránok a filmovej, televíznej i hudobnej produkcie (filiálka "Mojo Records", orientovaná na produkciu nezávislej hudby je Rifkinovým splneným životným snom). Ich žánrové zameranie síce nepozná hraníc, no vzhľadom k tomu že filmovej akcii predsa len svedčia viacej elektronické kompozície než klasický orchester, práve v tomto žánri sa stali najväčšími preborníkmi. Medzi tých, ktorí permanentne využívajú ich "služby" patrí jednak jeden z najmocnejších hollywoodskych producentov Jerry Bruckheimer (Con Air, The Rock, Armageddon) a tiež napríklad aj Spielbergova spoločnosť DreamWorks, ktorej hudobnej divízii DreamWorks Records šéfuje sám Zimmer. Media Ventures sa skrátka za necelých desať rokov svojej existencie stali zásadnou a nenahraditeľnou súčasťou hollywoodskej filmovej mašinérie a moderného sveta médií.

Reprezentatívne kúsky:

.
Hans Zimmer:

2001 - Pearl Harbor

2000 - Gladiator

1999 - The Thin Red Line

1998 - The Prince of Egypt

1997 - As Good As It Gets

1997 - The Peacemaker

1996 - Broken Arrow

1996 - The Rock

1995 - Crimson Tide

1995 - Beyond Rangoon

1994 - The Lion King

1994 - Drop Zone

1993 - The House of the Spirits

1992 - The Power of One

1991 - K2

1991 - Backdraft

1990 - Green Card

1990 - Pacific Heights

1989 - Black Rain

1989 - Driving Miss Daisy

1988 - Rain Man

 

Harry Gregson-Williams:

2000 - Chicken Run

1998 - Antz

1998 - Enemy of the State

1998 - The Replacement Killers

1997 - The Borrowers

1997 - Smilla’s Sense of Snow

1996 - The Rock

.

John Powell:

2000 - Chicken Run

1998 - Antz

1998 - Endurance

1997 - Face/Off

.

Jeff Rona:  

1996 - White Squall

.

Trevor Rabin:
(externý spolupracovník)

2000 - The 6th Day

2000 - Gone in 60 Seconds

1999 - Deep Blue Sea

1998 - Enemy of the State

1998 - Armageddon

1998 - Con Air

.

Nick Glennie-Smith:
(externý spolupracovník)

2000 - Highlander: Endgame

1998 - The Man in the Iron Mask

1997 - Home Alone 3

1996 - The Rock

 

Mark Mancina:
(bývalý spolupracovník)

1999 - Tarzan

1998 - Return to Paradise

1998 - Con Air

1996 - Moll Flanders

1996 - Twister

1995 - Bad Boys

1994 - Speed.

.

.


Photos Copyright (c) 1998 Media Ventures, Text Copyright (c) 2001 Cinema