Portrét:
Anne-Kathrin Dern
 

Rodné jméno: Anne-Kathrin Elisabeth Dern

Tato mladá nadějná skladatelka (zkráceně AKD) se narodila 30. července roku 1987 v tehdejší Spolkové republice Německa, ve městě Eutin. Po dokončení střední školy se vydala na soukromou filmovou akademii, kde získala úspěšně certifikát jako "Basic film music composer". Dále pokračovala ve studiu hudby v Nizozemí, kam se přestěhovala, na konzervatoři. V roce 2012 absolvuje a získává titul Bc. Významným krokem je další směřování, kdy se AKD stěhuje do Los Angeles. Zde finišuje svoje hudební studia v programu UCLA Film scoring – uznávaný program pro hudebníky po celém světě. Po absolvování kurzu se stala spolupracovnicí ve společnosti Cinesamples (vznikla v roce 2007 v LA). Pomáhala tak s vývojem nových zvuků, virtuálních nástrojů a také hudebních vzorků, které byly následně využívány v seriálech, videohrách TV pořadech apod. Při této práci AKD vnitřně dorostla, věnovala společnosti dva roky a vydala se na základě vlastního rozhodnutí další cestou. Sporadicky se své "vzorkovací" činnosti věnovala i nadále pro několik podobných firem, ale spíše se začala věnovat vlastní tvorbě.
Přes hudbě spřízněné firmy se propracovala do studia Christophera Lennertze, kde jí bylo svěřeno vlastní aranžmá. V téže době začíná pracovat i jako orchestrátor a asistentka skladatele Williama Rosse. Již zde se tak dostává k větším produkcím a její první spolupráce na "velkém" filmu je titul Geostorm od skladatelky Pinar Toprak. Na přelomu roků 2014 a 2015 tak mění pozici asistentky, či orchestrátora a pod rukama se jí objevuje další "velký" film, a to The Last Witch Hunter (Steve Jablonsky). Zatím je jedním jménem z mnoha, ale cení si mnoha zkušeností a podobných příležitostí.

Rok 2016 se stává stěžejním a jistě splněním snu mnoha začínajících skladatelů, kdy ji velká modla Hans Zimmer nabírá do svého Remote Control Production. Zde si padli do oka se skladatelem Klausem Badeltem a ten ji přizval na práci pro animovaný film Ballerina. Nejen, že přidává vlastní části partitury, ale písničky z tohoto filmu si bere pod svá křídla a svým aranžmá okouzluje nejen profesionály, ale její písně zpívá mimo jiné i Sia. V americké distribuci bylo díky Weinstein Comp. uvedeno pod názvem Leap!. O profesionalitě a šikovnosti milé AKD svědčí i to, že byla ze zhruba 300 žadatelů vybrána do spolku ASCAP – jedná se o sdružení čítající cca 800 tis. hudebníků, hudebních žurnalistů, zpěváků, skladatelů. AKD často pracuje pro exotické filmy – pákistánský, mongolský, ale často se věnuje své rodné domovině. Německé dětské komedie, či úsměvné filmy s rodinnou, nebo vánoční tématikou jí tak daly příležitost naplno ukázat svoji melodičnost a jemný cit pro plnohodnotný orchestr. Její práce zní občas "hornerovsky" a občas "williamsovsky", a to nemyslím nikterak negativně.

Mladá skladatelka se nevydala cestou elektroniky, ale tvoří partitury po staru, feeling Johna Williamse dává vyniknout ve vánočním díle Claus Family, stejně tak komediální jednohubky o zmenšování Help I Shrunk My Friends, nebo Help I Shrunk My Parents mají jednoznačně závan Jamese Hornera. Že by v tom byla návaznost na podobné Honey, I Shrunk the Kids?! V roce 2017 složila překrásnou věc The Jade Pendant, kde "je partitura postavena na ohromujícím hlavním tématu. Jde o krásné, klasické, svěží, emotivní dílo, které je napsáno pro celý orchestr, s hlavní melodií, která se vrací v obměnách a různém nástrojovém provedení". Vedle děl jako Geisha Johna Williamse, nebo Badeltova Promise tak jde o další přiblížení východní kultury západu na nejvyšší úrovni.
Setkání s britským skladatelem Danielem Jamesem dalo vzniknout titulu The Legend of the War Horse, pro mě jednoznačně veliká nádhera a příjemné překvapení. Tento titul nepatří ke klasickým filmům, jedná se podle všeho o živé představení pod širým nebem. Každopádně tento hudební klenot si zaslouží vaši velikou pozornost. AKD spolupracovala na produkci hudby k Oceans 8 – opět spolu s Klausem Badeltem. Rok 2019 je ve znamení spolupráce s velkou společností Netflix, a to na titulu Fearless. To se dokonce nahrávalo ve slavném studiu Abbey Road.
V současnosti naleznete AKD v očekávání skládání nové hudby pro horror v produkci Klause Badelta – opět, nebo válečného dramatu, či pokrčování úspěšné Claus Family. Její pracovní zaměření nezná hranic, protože sahá od USA, Kanadu, přes Čínu, Mongolsko, Japonsko, Belgii, až po Nizozemsko, Itálii, Pákistán, Německo a Francii. AKD je aktivní zastánkyní etnických menšin a často proklamuje genderové vyvážení.

Nic na tom nezmenšuje její úžasné pracovní a hudební nadání, kterým nás zatím cca 6 let zásobuje v podobě svých titulů, za které již získala několik desítek ocenění, či nominací na různých festivalech, včetně výher. Její zaměření na živý orchestr je úžasné, cit pro melodii a náladu, kterou umí vytvořit – to vše z ní dělá nadějnou mladou skladatelku, která má základ a nyní na něm může stavět. Tohle jméno já rozhodně budu sledovat se zájmem a již nyní mohu doporučit převážnou část z jejího seznamu děl k poslechu. Jestli za tím nebude ta proslulá německá pedantnost?!

Jaroslav "Rocketeer" Brož

 


Copyright (c) 2021 - Jaroslav "Rocketeer" Brož