Portrét:
Mychael Danna

 

FILMOGRAFIE:

2008
Heaven on Earth
Adoration

2007
Lonely Hearts
Fracture
River Moon
Surf's Up
Breach

2006
The Nativity Story
Little Miss Sunshine
Tideland

2005
Aurora Borealis
Capote
Eve and the Fire Horse
Water
Where the Truth Lies

2004
Being Julia
Vanity Fair

2003
Shattered Glass
Snow Walker

2002
Antwone Fisher
Ararat
The Guys
The Matthew Sheperd Story

2001
Chosen
Green Dragon
Hearts in Atlantis
Monsoon Wedding
Stranger Inside

2000
Bounce

1999
8 mm
The Confession
Don't think twice
Felicia's Journey
Girl, Interrupted
Ride with the Devil

1998
At the End of the day

1997
The Ice Storm
Regeneration
The Sweet Hereafter

1996
Dangerous Offender
Kamasutra: A Tale of Love
Lilies

1994
Dance me outside
The Darling Family
Exotica
Narmada: A Valley Rises

1993
Calendar
Gross Missconduct
Hush Little Baby
Ordinary Magic

1991
The Adjuster
The Big Slice
Johann's Gift to Christmas
Montreal Sextet

1990
Road to Avonlea

1989
Cold Comfort
Speaking Parts
Termini Station

1988
Blood Relations
Murder One
Still Life

1987
Caribe
Family Viewing

 

Původem kanadský skladatel Mychael Danna se i navzdory svým nesporným schopnostem stále ubírá cestou spíše nezávislého filmu, který mu poskytuje dostatek tvůrčí svobody s možností experimentovat a zkoušet nové postupy, které by se pravděpodobně nesetkaly s přílišným pochopením u nákladnějších projektů.

 
   
 


                  
 

Dannova (* 20. 9. 1958, Winnipeg, Kanada) hudební dráha začala na Torontské univerzitě, kde studoval skladbu a získal stipendium Glenna Goulda. Během studií se seznámil se studentem politologie orientovaným rovněž na divadelní sféru - Atomem Egoyanem. Zatímco Egoyan psal divadelní hry, Danna pro ně skládal hudbu. Po absolvování začal pracovat jako skladatel pro McLaughlinovo planetárium v Torontu a postupem času vydal svá první sólová alba Another Sun Sirens. Jejich základem byly převážně elektronické prvky směřující do oblasti new age. 

Dannovou první větší filmovou prací byl Egoyanův snímek Family Viewing (1987). Jejich první větší mezinárodní úspěch přišel se snímky Odhadce (1991) a Exotica (1994). Právě Exotica jako první Dannovi poskytla příležitost předvést své sklony k blízkovýchodní hudbě v rámci filmové praxe. Pro Exoticu Danna nahrával hudbu na Blízkém východě na rozličných tržištích i v chrámech. Výsledný soundtrack představoval mimořádně originální a netradiční počin, který na Dannu přivedl pozornost hollywoodských studií. V průběhu následujících let uplatnil podobné schéma i v případě snímků Kamasutra: A Tale of Love (1996), 8mm (1999), Monsoon Wedding (2001) a Voda (2005), na níž spolupracoval s indickou hudební megastar A.R. Rahmanem.

Roku 1996 Danna navázal na svá sólová alba vydáním A Celtic Tale: The legend of Deirdre - keltsky orientované album představovalo jeho první větší skladatelskou spolupráci s mladším bratrem Jeffem (později např. Gospel of John, Resident Evil: Apokalypsa), který dříve nahrával některé party na jeho starších sólových albech. Jejich pozdější spolupráce, kromě druhého alba A Celtic Romance, pokračovala i na filmových projektech Green Dragon (2001), Krajina přílivu (2006) a Fracture (2007). 

                       

V polovině 90. let se Danna stal jedním z předních skladatelů vyhledávaných k práci na nezávislých snímcích, ať již kanadské produkce, či později i autorských osobností amerického filmového průmyslu. Roku 1997 se poprvé setkal s Angem Lee, v té době známým díky adaptaci Austenové Rozumu a citu. Jejich prvním společným snímek byla Ledová bouře (1997), v níž Danna zkomponoval hudbu, která se stala jeho poznávacím znamením - kombinace indiánské flétny a gamelanu - se dočkala uplatnění i ve snímcích Chlapi, Shattered Glass a Capote. Jejich další společný projekt - Jízda s ďáblem (1999) - poskytl Dannovi možnost poprvé pracovat s větším symfonickým tělesem pod jehož orchestrací se podepsal renomovaný Nicholas Dodd, který s Dannou spolupracuje na podstatné většině jeho následující tvorby. Spolupráce dua Danna-Lee však došla svého konce u vysokorozpočtového Hulka (2003). Danna strávil většinu času nahráváním východněji orientované etnické hudby, která však nakonec z větší části skončila vně snímku (s výjimkou skladby Mother) a na Dannovo místo urychleně nastoupil Danny Elfman.

Jedním z Dannových životních úspěchů a dosud nejlepší práci představoval nejosobnější Egoyanův projekt, Ararat (2002), pojednávající o genocidě arménského národa roku 1915. Výsledný soundtrack kombinuje symfonické prvky nahrávané v Londýně, sborové party a etnická sóla nahrávaná přímo v Arménii.

                       

Roku 2004 Danna spojil síly s maďarským režisérem Istvánem Szabóem na snímku Božská Julie. Zatímco Danna stěhoval své studio z Toronta do Los Angeles, byl narychlo povolán k práci na projektu, který krátce předtím opustil původní skladatel, a Danna měl jen pár týdnů na složení nové hudby. Výsledkem je kompozice založená na jednom silném hlavním tématu spojeném s postavou divadelní hvězdy Julie, která získává svou pečlivě naplánovanou a plně zaslouženou pomstu. Dannova hudby, i navzdory svému nepříliš vysokému množství, dokonale dotváří obraz a současně mu dodává nadhled. V podobném "historickém" stylu Danna pracoval i na svém třetím společném projektu s režisérkou Mirou Nair - Jarmark marnosti (2004). Kombinace symfonických partů a jemnějších vokálních skladeb v podání Sissell (viz Hornerův Titanic) se stala dalším Dannovým hitem a doložila jeho schopnosti pohybovat se v libovolném hudebním žánru.

V posledních letech Danna stále úspěšně kombinuje větší projekty s intimnějšími nezávislými snímky a pokračuje ve spolupráci s Atomem Egoyanem. Během své kariéry byl oceněn 5 cenami Genie, 1 cenou Gemini, 1 cenou Leo a cenou BMI. Jeho tvorba se vymyká jednoznačnému určení a stylovému zařazení. I když se v jeho tvorbě projevují a pravidelně vrací rozličné tendence (indická, nenápadná a historická), užívá si pozice hudebního chameleóna a mimořádně spolehlivé osobnosti, u které je s jistotou, že vždy přijde s vysoce funkční hudební složkou v jakémkoliv žánru a výsledky jeho práce budou vždy neotřelé, originální a mimořádně působivé...

 

Petr Kocanda