Portrét:
Michael Kamen 

 

FILMOGRAFIE:

 

2004
 Against the Ropes
Back to Gaya
First Daughter

2003
Open Range

2001
Band of Brothers

2000
Frequency
X-Men

1999
The Iron Giant

1998
Fear and Loathing in Las Vegas
From the Earth to the Moon
Lethal Weapon 4
What Dreams May Come

1997
Event Horizon
The Heart Surgeon
Inventing the Abbotts
Remember Me?
The Winter Guest 

1996
101 Dalmatians
Jack

1995
Circle of Friends
Die Hard: With a Vengeance
Don Juan DeMarco
Mr. Holland's Opus
Stonewall

1993
Last Action Hero
Splitting Heirs
The Three Musketeers
Wilder Napalm

1992
Blue Ice
Lethal Weapon 3
Shining Through

1991
Company Business
Hudson Hawk
The Last Boy Scout
Let Him Have It
Nothing But Trouble
Robin Hood: Prince of Thieves

1990
Cold Dog Soup
Die Hard 2: Die Harder
The Krays

1989
Adventures of Baron Munchausen
Dead-Bang
For Queen and Country
Lethal Weapon 2
Licence to Kill
Renegades
Road House
Rooftops

1988
Action Jackson
Crusoe
Die Hard
Homeboy
The Raggedy Rawney

1987
Adventures in Babysitting
Lethal Weapon
Someone to Watch Over Me
Suspect

1986
Edge of Darkness
Highlander
Mona Lisa
Rita, Sue and Bob Too
Shanghai Surprise
Shoot for the Sun

1985
Brazil
Lifeforce

1983
Angelo My Love
The Dead Zone

1982
Pink Floyd: The Wall
Venom

1981
Polyester

1980
S*H*E

1977
Between the Lines
Stunts

1976
Liza's Pioneer Diary
The Next Man

 

 

 

18. listopadu tomu budou již čtyři roky, co se s námi rozloučil jeden z předních Hollywoodských skladatelů, Michael Kamen. Všestranně talentovaný hudebník (narozen 15. 4. 1948 v New Yorku) se již od dětství věnoval hudbě. Teprve budoucí léta měla ukázat, jaký talent se ve studentovi newyorské High School of Music skrývá.

Během středoškolských let hrál ve školním orchestru a nějaký čas vedl i školní taneční skupinu. Studoval hru na hoboj na prestižní Julliard School of Music, po jejímž absolvování byl jedním ze zakládajících členů rockové skupiny New York Rock and Roll Ensemble (dalším členem byl např. Mark Snow), která byla jednou z prvních skupin, která se účastnily koncertu Leonarda Bernsteina, jehož cílem bylo seznámit mladé lidi s hudbou. Byl to právě Leonard Bernstein, který mladého Kamena uvedl do světa symfonického aranžmá a skladby.

Následující léta dělil svou pozornost mezi dráhu rockového hudebníka, zpěváka a skladatele (během svého života dokončil celkem 10 baletů). Koncem 70. let získal i svou první filmovou zakázku The Next Man, která představovala jen první z dlouhé řady titulů, které měly následovat. Vysoké renomé spolehlivého a schopného aranžéra mu přinesla roku 1979 spolupráce se skupinou Pink Floyd na jejich albu The Wall. Při nahrávání této desky byl orchestr nahrán v New Yorku, zatímco Floydi nahrávali ve Francii a Kamen se se skupinou neseznámil dokud nebyla nahrávka dokončena. Své síly spojili znovu i v případě soundtracku The Wall: The Movie, alb Division Bell, a u desky The Fact dokonce Kamen nahradil klávesistu skupiny Ricka Wrighta.

Právě díky pověsti schopného aranžéra, nezůstal Kamen bez povšimnutí ze strany hollywoodských studií a hlavně Terryho Gilliama, jenž Kamena najal, aby složil hudbu pro jeho Orwellovskou vizi budoucnosti Brazil. Háček pro začínajícího skladatele však spočíval v tom, že Gilliam už měl dávno vybraný hlavní motiv a Kamenovou úlohou bylo jen přizpůsobit se hlavnímu tématu, vytvořit na něj variace a náležitě s ním pracovat v rámci vlastní hudby. Nebylo to poprvé, již o dva roky dříve, v případě snímku Mrtvá zóna Davida Cronenberga, Kamen do své hudby zakomponoval a rozvedl variace na základní melodický nápad druhé věty Symphony Nr. 2 in D Jeana Sibelia. Kamen se v obou případech tohoto úkolu zhostil s nadšením a i přes počáteční výhrady odvedl práci dostatečně kvalitní na to, aby vedla k dalším zakázkám.

V té době se však již začala zvolna rodit Kamenova hvězda, a bylo to nesporně i zásluhou úspěšné fantasy Highlander, pro kterou spojil své síly se skupinou Queen. Byla mu byla nabídnuta první ze série Smrtonosných zbraní a zbytek je, jak se říká, historie. Skladatel velmi rychle zapadl do škatulky autora akčních filmů. Během následujících let složil hudbu ke všem Smrtonosným zbraním i pastem, Hudsonu Hawkovi, Robinu Hoodovi, Poslednímu skautovi, Poslednímu akčnímu hrdinovi, Třem Mušketýrům a dalším. 


                  
 

Současně neváhal prokládat hudbu k velkým hollywoodským blockbusterům účastí na menších snímcích - mezi jeho vysoce ceněné patří např. hudba k Zimnímu hostovi v režii Alana Rickmana. V průběhu 90. let také začal projevovat svůj zájem o dětské snímky a krom ústředních témat televizních seriálů X-Men a Zachraňte Willyho se krátce po sobě dostal i k práci na snímcích Železný obr a 101 Dalmatinů, ve kterých kombinoval hudební komiku s poctivou orchestrální prací. Velmi silný rodinný aspekt obsahovaly i snímky Frekvence, u které nahradil původně najatého J. Petera Robinsona, jehož větší část hudby pro film byla odmítnuta, nebo Jak přicházejí sny, u kterého vystřídal pro změnu Ennia Morriconeho (pro film složil novou hudbu, založenou na starém songu z doby New York Rock and Roll Ensemble, během pouhých šesti dní). Na jeho poslední projekt, western Krajina střelců v režii Kevina Costnera, byl původně najat Basil Poledouris.

Odmítání hudby však Kamen nepoznal jen v roli náhradníka, nemilá zkušenost s producenty ho potkala dokonce několikrát - např. Mstitelé (které obětoval ve prospěch Smrtonosné zbraně 4) a Tomb Raider (u kterého byl film přestříhán až po dokončení nahrávky a Kamen se nemohl vrátit, aby hudbu upravil). Otázkou, která dodnes koluje mezi fanoušky, zůstává historie prvních X-Menů. Podle nepotvrzených teorií Kamen pro film původně složil tématicky mnohem bohatší hudbu, která se však nesetkala s pochopením tvůrců filmu a tak byl následně požádán, aby větší část hudby přepsal, což potvrzuje i skutečnost, že Klaus Badelt se nechal slyšet, že byl Kamenem požádán z časových důvodů o pomoc - jaká je však skutečnost, se dnes už nejspíš nedozvíme.

Ve svých filmových kompozicích se Kamen nikdy nebál mísít nejrůznější žánry, od saxofonových variací ve Smrtonosných zbraních, přes lokálně poplatné skladby ve snímcích jako Don Juan De Marco, až po rock a hard rock Posledního akčního hrdiny nebo čistý klavír Zimního hosta, největší popularitu mu ale přinesly jeho práce založené na velkém orchestru. Jde o styl, který Kamen poprvé předvedl v několika sekvencích Brazilu a dovedl k dokonalosti o řadu let později, prostřednictvím televizního seriálu Bratrstvo neohrožených, hlavního motivu Ze Země na Měsíc a na filmovém plátně pak v Opusu pana Hollanda a Železném obrovi.

Kromě filmové práce však ani nadále nezapomínal na své přátele z rockové a popové branže a příležitostně aranžoval řadu nahrávek písní pro Bryana Adamse, Roda Stewarta, Davida Bowieho či Erica Claptona. Pro orchestr zaranžoval písně Boba Dylana, stejně jako dirigoval koncert Metallicy, pro kterou nově zaranžoval klasickou hudbu Ennia Morriconeho z westernu Sergia Leoneho Hodný, zlý a ošklivý - nahrávku, ze které později vzešla platinová deska.

                      

Roku 1996 složil hudbu k závěrečnému ceremoniálu letních olympijských her v Atlantě, byl to ale film, který mu v průběhu let přinesl největší tvůrčí uspokojení a největší slávu. Během své krátké kariéry složil hudbu k celkem sedmdesáti filmovým a televizním produkcím. Dvakrát byl nominován na Oscara (písně Robina Hooda a Dona Juana De Marca), jednou na cenu Emmy (Ze Země na Měsíc), dvakrát na Zlatý Globus, čtyřikrát na Grammy (proměnil jednou za píseň Robina Hooda), získal dvě ceny ASCAP (písně Tří mušketýrů a Dona Juana De Marca), získal Annie (Železný obr), cenu BAFTA (Edge of Darkness), celkem dvanáct cen BMI Film Music Award, a roku 2000 byl na Hollywoodském filmovém festivalu oceněn za Mimořádný umělecký přínos. Spolu s Richardem Dreyfussem založil nadaci Mr. Holland´s Opus Foundation, která poskytuje hudební nástroje nemajetným studentům a zajišťuje řadu hudebních programů na školách po celých Spojených státech.

Přelomový okamžik nadešel roku 1996, nejednalo se však o zásadní filmový úspěch, ani koncertní turné, tohoto roku byla u Kamena diagnostikována roztroušená skleróza. Tuto skutečnost skladatel tajil až do podzimu roku 2003, kdy rovněž prohlásil, že plánuje prostřednictvím nově ustanovené nadace proti této chorobě bojovat. Bohužel veškeré úsilí přišlo příliš pozdě. Michael Kamen zemřel na srdeční selhání 18. listopadu 2003 ve věku pouhých 55 let. Zanechal po sobě svou ženu Sandru Keenan-Kamen, dcery Zoe a Sashu a dva nedokončené soundtracky, které na základě jeho poznámek dokončili jeho orchestrátoři: jde o německý animovaný snímek Back to Gaia (Robert Elhai) a nedávno uvedenou romantickou komedii First Daughter (Blake Neely).

Michael Kamen byl talentovaným hudebníkem, kterého někteří milovali, jiní zatracovali, svou hudbou šel plně ve službách filmového obrazu, nikdy se nebál experimentovat a mísit nesourodé hudební postupy a prvky. Michael miloval hudbu a věnoval jí celý svůj život. Zanechal za sebou dílo, které bude dozajista i nadále okouzlovat a přivádět k filmové hudbě stále nové a nové posluchače a fanoušky, za což bychom mu všichni měli být náležitě vděční...

 

Petr Kocanda