Captain America: The First Avenger
(Alan Silvestri)

 


1. Captain America
Main Titles (0:56)

2. Frozen Wasteland (1:53)

3. Schmidt's Treasure (3:01)

4. Farewell To Bucky (2:50)

5. Hydra Lab (1:54)

6. Training The Supersoldier (1:08)

7. Schmidt's Story (1:59)

8. Vitarays (4:25)

9. Captain America
''We Did It'' (1:59)

10. Kruger Chase (2:55)

11. Hostage On The Pier (2:46)

12. General's Resign (2:18)

13. Unauthorized Night Flight (3:13)

14. Troop Liberation (5:06)

15. Factory Inferno (5:05)

16. Triumphant Return (2:16)

17. Invader's Montage (2:15)

18. Hydra Train (3:27)

19. ''Rain Fire Upon Them'' (1:39)

20. Motorcycle Mayhem (3:05)

21. Invasion (5:09)

22. Fight On The Flight Deck (3:30)

23. ''This Is My Choice'' (3:26)

24. Passage Of Time (1:35)

25. Captain America (1:08)

26. Star Spangled Man (2:53)
Alan Menken / David Zippel


27. Captain America March (2:35)
(iTunes Exclusive)

 

TT 72:06

 
 

  • Hudbu složil: Alan Silvestri
  • Dirigoval: Alan Silvestri
  • Orchestrace: John Ashton Thomas, Mark Graham, Dave Metzger
  • Nahráno v Abbey Road Studios, London
  • Produkce: Alan Silvestri, David Bifano
  • Buena Vista 2011 (387402)
 

Hudba / Album

Steve Rogers (Chris Evans) byl rozený patriot a ještě tomu hrdina bez bázně a hany, ale Bůh jej obdařil slabým tělíčkem, prolezlým nemocemi. Tuhle chybu naštěstí má tu moc napravit strýček Sam. Druhá světová válka je v plném proudu a americká armáda pracuje na séru, které by vytvořilo armádu supervojáků, kteří by nakopali Hitlerovým nacistům hlavy. Steve je pro své psychologické kvality vybrán jako první testovací subjekt a má se stát prvním nadčlověkem v historii lidstva. Vše se vydaří, ale dílem osudu není jen prvním supervojákem, ale i jediným. A úkol, který měla zvládnout celá armáda, padne na bedra jednoho muže. Tím mužem je kapitán Amerika. Poslední a zároveň nejdůležitější kousek zapadající do superhrdinské mozaiky MSTITELÉ, která do kin dorazí příští rok je KAPITÁN AMERIKA od IRON MANA, NEUVĚŘITELNÉHO HULKA a THORA odlišný hlavně svým ukotvením v jiném čase. To se podepsalo i na hudbě. Původně s tímto projektem byly spojovány jména jako John Powell a Michael Giacchino, ale finální kompozice se nakonec chopil veterán Alan Silvestri, který u loňského akčňáku A-TEAM (jeho zvuk prosakuje i do téhle instrumentace) ukázal, že má slušnou formu a dodal příběhu Steva Rogerse správný dobový zvuk.

Silvestri se dokonce nechal slyšet, že jeho vlastní otec se během druhé světové války potýkal s těmi samými problémy jako Rogers. Trpěl Pottovou nemocí (chronická epidurální tuberkulózní infekce se zánětem obratlů)a armáda ho nenechala narukovat. "Transformace kapitána Ameriky byla snem mého otce..." Možná proto si dal při téhle kompozici záležet. Hlavní téma kapitána Ameriky Silvestri nechává zaznít na několika místech nahrávky: Captain America "We Did It", Captain America, Triumphant Return, Captain America March a lehce jej představí už v úvodní Captain America Main Titles, sice jen na krátkém prostoru, ale už tady je cítit, že Rogers je hrdinou jiné časové éry. Má v sobě sice heroickou chuť Wiliamsova Supermana i Elfmanova BATMANa, ale v celkovém stylu je militantnější. Silvestri pro jeho téma využívá především žestě, pak perkuse a smyčce ve stylu dobových válečných snímků. S těmito typy nástrojů (a občasným pianovým hostingem ) si "vystačí" po celé album a je velice příjemné, že téměř nesklouzává k elektronice, jak u komiksových filmů bývá v poslední době zvykem.

Po pomalejším rozjezdu alba, reprezentovaném jen lehce nadprůměrnými, atmosféričtějšími skladbami záporáků Schimdt's Tresure nebo Hydra Lab přichází akcí narvaná druhá polovina, která jede na vlně válečné týmovky čtyřicátých let. Nejzdárnějším příkladem je výborná Howling Commando's Montage. Akci táhnou dopředu hlavně smyčce a temné perkuse určují rytmus. Podobně je stavěný i nádherný akční kousek Kruger Chase, který sice postrádá nosné téma, ale stáčí se přesně tak, jak si situace žádá, akce, osudovost, naléhavost - stará škola. Zmiňovaný A-TEAM hodně vykukuje z okýnka Hydra Train, kde z počátku vlakovou rytmiku nádherně simulují housle s piánem. Scéna podbarvená skladbou Motorcycle Mayhem má být očividně poctou INDINANA JONESOVI, na kterém režisér Joe Johnston kdysi pracoval jako trikař a tak tady (vlastně nejen tady) Silvestri na dobrodruha s kloboukem občas po Williamsovsku pomrkne. Z akčních kousků bych ještě rád zmínil Invasion střídající pomalejší pasáže s hrdinskými žestěmi nebo záporáckými perkusemi a Rain Fire Upon Them.

Co se elektroniky týče tak se přece jen, ale velmi citlivě, objevuje v podobě elektronických perkusí při reprezentaci technologické vyspělosti organizace Hydra, jmenovitě při skladbě Flight On the Flight Deck. Kousek za polovinou tu dokonce zazní něco jako frankensteinovské téma, které zavede vaše myšlenky až k VAN HELSINGOVI. Na albu najdeme jak velice kvalitní scénické mezikusy - Training the Supersoldier, jež si drží náladu tradičního výcviku a i na malém prostoru (1:08) dokáže zaujmout, nebo slaďáckou VitaRays mapující Stevovu proměnu v laboratoři - tak i smutné pomalé skladby This Is My Choice, Passage of Time (zvonkohra) nebo vynikající Farewell to Bucky. Objevuje se tu, jak už u Marvelu bývá zvykem, veselá písnička a tady ji zastupuje otřesná Star Spangled Man. Už kvůli tomuhle zakončení stojí za to popřemýšlet o iTunes verzi alba, která obsahuje navíc výborný akčně-tématický kousek Captain America March, kvůli kterému opravdu stojí za to zvážit, kterou verzi si pořídit. Silvestri v něm ukazuje jak moc je kapitán Amerika Supermanem Marvelovského vesmíru a samozřejmě, že se odehrává na písečku Indiana Jonese.

Album krásně drží pohromadě, na poslech zaujmou hlavně akční kousky a rozhodně potěší fandy válečných a starších superhrdinských snímků. Silvestri se po neslaném nemasném G.I. JOE: THE RISE OF COBRA a podařeném A-TEAMU s KAPITÁNEM předvedl v plné parádě. S nostalgií nasáklou hrdinskou orchestrací, která připomene jeho nejlepší kousky.3DD!3

 
Hudba ****    Album ****    Zvuk *****

 

Související:

 
 
Judge Dredd 
 
 
 


Artwork copyright (c) 2011 Marvel Enterprises, review copyright (c) 2011 Martin Tegel
Copyright (c) 2002-2021 Martin Pomothy, programování Pavol Daniš, správce webu Michal "Fighter" Ulvr

TOPlist